Životna sredina

PwC predviđa veliki skok investicija u klimatske tehnologije u narednoj deceniji

PwC klimatske tehnologije investicije

Photo: PwC

Objavljeno

14.10.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.10.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Startap firme koje razvijaju klimatske tehnologije (climate tech), a koje su usmerene ka dekarbonizaciji svetske privrede sa ciljem da se dostigne nulta neto emisija gasova staklene bašte pre 2050. godine, privukle su skoro 60 milijardi američkih dolara preduzetničkog kapitala (venture capital) od 2013. do 2019. godine, uz ukupan rast od čak 3.750% u ovom sedmogodišnjem periodu.

Po svemu sudeći, ovakav trend ukazuje na to da će u narednoj deceniji klimatske tehnologije napraviti veliki upliv u sferu mejnstrim investicija i biznisa, navodi se u izveštaju konsultantske kuće PwC.

Tokom 2019. godine u klimatske tehnologije investirano je 16,3 milijardi dolara, dok su ulaganja 2013. godine iznosila svega 418 miliona dolara

Godišnja stopa rasta investicija u ove tehnologije od 2013. godine iznosila je 84%, pa je samo tokom 2019. godine uloženo 16,3 milijarde dolara, u poređenju sa svega 418 miliona dolara u 2013.

Klimatske tehnologije privukle su 6% ukupnih investicija preduzetničkog kapitala u 2019. godini

U celom sektoru preduzetničkog kapitala u 2019. godini uloženo je ukupno 264,4 milijarde američkih dolara, što znači da je udeo klimatskih tehnologija iznosio 6%.

Oblast mobilnosti i transporta privukla je 63% ukupnih investicija u klimatske tehnologije u periodu 2013-2019.

 

PWC_report_2020_areas

Oblast koja je privukla najviše investicija u klimatske tehnologije u periodu od 2013. do 2019. godine je mobilnost i transport, sa 37 milijardi dolara, ili 63% ukupnih investicija, navodi se u izveštaju. Godišnja stopa rasta u ovoj oblasti je bila čak 151%.

Skoro polovina investicija su ostvarene u Americi i Kanadi, dok Evropa kaska za njima i Kinom

Posmatrano po regionima u svetu, Severna Amerika (SAD i Kanada) privukla je skoro polovinu (oko 29 milijardi dolara) ukupnih investicija u oblasti klimatskih tehnologija u posmatranom sedmogodišnjem periodu. Sledi Kina sa 20 milijardi dolara, dok Evropa zaostaje, sa investicijama od 7 milijardi dolara.

Glavni investicioni centri, kada se računaju i ulaganja u mobilnost, bili su Zalivska oblast San Franciska i Boston u SAD, kao i nemačka prestonica Berlin.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Vazduh u regionu alarmantno zagadjen

Vazduh u regionu alarmantno zagađen

14. oktobar 2020. - Skoro u celom regionu zagađenje vazduha predstavlja ozbiljnu pretnju javnom zdravlju

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

14. oktobar 2020. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama

Bec aplikacija za sadnju drveca

Beč koristi digitalne tehnologije za mapiranje pogodnih lokacija za sadnju drveća

14. oktobar 2020. - Bečki startap Die Zweigstelle pokrenuo projekat Pflanz.mi, čiji je cilj da kroz razvoj digitalne platforme i aplikacije omogući građanima da identifikuju i predlože lokacije pogodne za sadnju dreveća

bih elektroprivreda bih odsumporavanje ugovor

Termoelektrana Kakanj dobija postrojenje za odsumporavanje

14. oktobar 2020. - Elektroprivreda BiH i konzorcijum koji predvodi kineski Dongfang Electric International Corporation potpisali ugovor o izgradnji postrojenja