OIE

Prozjumeri u Rumuniji osnivaju energetsku zajednicu, čekaju propise da bi delili struju

energetske zajednice solar rumunija

Foto: Pexels

Objavljeno

25.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Od oko 400 domaćinstava u komuni Mikasasa u rumunskoj županiji Sibinj (Sibiju), njih 40 već proizvodi električnu energiju iz obnovljivih izvora, a očekuje se da će taj broj uskoro porasti na 95. Planiraju da osnuju energetsku zajednicu kako bi mogli da prodaju viškove, ali da bi delili struju unutar zajednice, moraće da sačekaju da se zaokruži regulatorni okvir.

Stanovnici ove seoske opštine ne mogu da potroše svu energiju koju proizvode, pa žele da je prodaju po povoljnim cenama svojim komšijama ili čak lokalnim vlastima, za potrebe javnih zgrada u naselju. U tu svrhu je u planu osnivanje energetske zajednice i prodaja viškova, što je već omogućeno rumunskim propisima.

Jedan meštanin kaže da njegovo domaćinstvo u proseku troši 300-350 kilovat-sati električne energije mesečno, a da je, na primer, prošlog meseca proizvelo 650 kilovat-sati, preneo je rumunski Știrile Pro TV.

Prvi čovek lokalne samouprave u Mikasasi, Adrijan Suču, smatra da bi energetska zajednica mogla da pomogne da se popravi položaj ugroženih potrošača koji imaju problema sa plaćanjem računa za struju.

Meštani čekaju dodatne propise o funkcionisanju energetskih zajednica

Međutim, za deljenje električne energije unutar same zajednice potrebno je usvajanje dodatnih propisa, pa meštani komune Mikasasa čekaju još niz pojašnjenja od nadležnih, navodi pomenuta medijska kuća.

Lea Mihaila, direktorka agencije za energetski menadžment iz Brašova, objasnila je da, prema postojećim propisima, energetska zajednica može biti osnovana, ali da se energija ne može deliti unutar zajednice.

Ministarstvo energetike tvrdi da je nacrt uredbe već pripremljen

Ministarstvo energetike je saopštilo da je pripremilo nacrt uredbe kojom se reguliše funkcionisanje energetskih zajednica, kao i da je dokument trenutno na odobravanju u drugim ministarstvima.

Završetak regulatornog okvira je i obaveza Rumunije kao članice Evropske unije, a odgovarajuća direktiva je trebalo da bude transponovana u rumunsko zakonodavstvo do početka juna, navodi Știrile Pro TV i podseća da u EU već postoji preko 9.000 energetskih zajednica.

Energetske zajednice su ključne za decentralizaciju i demokratizaciju proizvodnje obnovljive energije, a doprinose i borbi protiv energetskog siromaštva.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

25. jun 2025. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)

hrvatska rp global novalja solar ebrd

RP Global dobio kredit od 12,2 miliona evra za solarnu elektranu Novalja

25. jun 2025. - RP Global je krajem aprila počeo da gradi fotonaponsku elektranu Novalja na lokaciji Zaglava na ostrvu Pag

severna makedonija kazanci memorandum gasne elektrane mickoski dzemail

Severna Makedonija i Kazanci potpisali memorandum o gradnji gasnih elektrana

25. jun 2025. - Memorandum o razumevanju potpisali su premijer Hristijan Mickoski i predsednik turske firme Kazandci Holding Šaban Džemail

Elektroenergetski sistemi Balkanu pod pritiskom toplotnih talasa suse

Elektroenergetski sistemi na Balkanu pod pritiskom zbog toplotnih talasa, suše

25. jun 2025. - Svaki novi dan sa tropskim temperaturama u letnjoj sezoni je sve veće iskušenje za proizvodnju električne energije i stabilnost prenosa