Četvrti protest za bezopasan vazduh održaće se u Beogradu u nedelju u 16 sati na Terazijama. „Ovaj put tražićemo da se ispuni samo jedan od zahteva“, ističe Bojan Simišić iz Eko straže, a to su izmene zakonskih odredbi o obaveštavanju javnosti o zagađenju vazduha. Na protestu će govoriti i stanovnici iz gradova u Srbiji u kojima se beleži visoko zagađenje.
Nakon protesta krajem novembra, kada je Vladi Srbije predata lista zahteva na kojoj su istaknuti faktori zagađenja i na koje nisu dobili odgovore, kako kaže Simišić za Balkan Green Energy News, sada su se u organizaciji odlučili za drugačiji metod.
Na četvrtom protestu jedan zahtev
Naime, na protestu će ovaj put biti istaknut samo jedan od zahteva sa prethodnog spiska. Neformalna grupa građana Eko straža traži da se izmeni deo Zakona o kvalitetu vazduha o obaveštavanju javnosti u slučaju prekoračenja koncentracija, kako bi stanovništvo na vreme dobijalo informacije.
„Tražimo da zakonodavac formuliše tačan način na koji će javnost biti obaveštena i da to bude lokalna i nacionalna televizija“, ističe Eko straža.
Saradnici Eko straže pripremili su predlog izmena zakona i predstaviće ga u nedelju. „Vladi dajemo 72 sata da odgovori pozitivno na njega. U suprotnom bićemo prinuđeni da radikalizujemo protest. Jedini zahtev koji imamo je izmena i implementacija već postojećeg Zakona o kvalitetu vazduha“, navodi Eko straža.
Jedini zahtev koji imamo je izmena i implementacija zakona, u suprotnom bićemo prinuđeni da radikalizujemo protest, ističe Eko straža
Borci za bezopasan vazduh ističu da treba promeniti nekoliko članova u zakonu koji se odnose na slučajeve zagađenja četvrte i pete kategorije. Obaveštenja i upozorenja o povećanim koncentracijama polutanata i sa vidljivim indeksom kvaliteta trebalo bi da bude emitovana u uglu ekrana, na televizijskim kanalima sa nacionalnom frekvencijom i lokalnim televizijskim kanalima. Takođe je potrebno da su ona jasno vidljiva i razumljiva kako bi građani bili bolje obavešteni o zagađenjima koja se odnose na njihovo zdravlje, navode organizatori.
Labudovo Brdo noćas dok je Beograd bio najzagađeniji grad na AirVisualovoj listi najzagađenijih gradova na svetu. pic.twitter.com/zieV7Hqzcg
— Eko Straža (@EkoStraza) January 28, 2022
„Formulacija u Zakonu o kvalitetu vazduha trenutno glasi tako da o zagađenju treba obavestiti građane putem radija, lokalnih televizija ili interneta. Međutim, građani ta obaveštenja ne uspevaju da vide, ili se obaveštenje objavljuje na veb stranici Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA), što opet ne dolazi do većeg broja ljudi“, kaže Simišić.
Prekoračenje prekoračenja
Građani Srbije se o zagađenju mogu informisati i preko aplikacije xEco vazduh. Njen tvorac Dejan Lekić podseća da je dozvoljeni broj dana sa prekoračenjem granične srednje dnevne vrednosti PM10 čestica u jednoj godini 35, prema važećoj uredbi.
Možda ne bi bilo loše unapred upozoriti nadležne institucije da će neki od gradova u Srbiji već oko polovine februara ispucati broj dozvoljenih dana u godini sa prekoračenjima, napisao je Lekić na tviteru.
Valjevo i Novi Pazar su već za nepunih prvih mesec dana ove godine imali prekoračenja 24, odnosno 26 dana, prema zvaničnim podacima koje prenosi aplikacija.
O svakodnevici u zagađenim gradovima
Na protestu se očekuju gosti iz gradova u Srbiji u kojima se beleži visok nivo koncentracije polutanata u vazduhu. Oni će, kako najavljuje Simišić, govoriti o svakodnevici i životu u zagađenim mestima. Na protestu će se obratiti građani iz Novog Sada, Gornjeg Milanovca, Šapca, Valjeva i još nekoliko gradova.
U Eko straži naglašavaju da ovim zahtevom u suštini zahtevaju efikasniju i bolju implementaciju Zakona o bezbednosti vazduha. Najavljena je i šetnja okupljenih, koja će ići sa Terazija pored Narodne skupštine i kroz Ulicu kneza Miloša do zgrade Vlade Srbije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.