Brzo širenje oboljenja COVID-19 parališe globalnu privredu, a tržište fotonaponskih ćelija nije izuzetak, po poslednjim projekcijama eksperata. Projekti solarnih elektrana će, po svemu sudeći, usporiti usled poremećaja u lancu snabdevanja zbog pandemije virusa korona, a obim novih instalacija bi ove godine trebalo da padne prvi put u savremenoj istoriji, navedeno je u jednom izveštaju.
Središnja tačka je do sada bila Kina, najvažnija proizvodna sila u oblasti fotonaponske tehnologije. Projekti solarnih elektrana se suočavaju s posledicama širenja korona virusa po fabrike zbog ograničavanja kretanja širom zemlje. Zastoji su u pogonima u Vuhanu, Sičuanu i Džeđangu, izjavio je generalni direktor Clean Energy Associatesa Andy Klump za BloombergNEF.
Istraživači iz potonje organizacije su revidirali projekciju za nove kapacitete ove godine na između 108 i 143 gigavata sa 121 do 152 gigavata. To bi bio znatan pad i to prvi od osamdesetih godina prošlog veka.
Nema naznaka za okončanje krize
Proizvodnja je navodno počela da se oporavlja, ali to samo znači da se fokus pomera na izazove u isporuci i potražnji uopšte, dok pandemija nanosi nezapamćeni udarac Evropi i drugim tržištima. Štaviše, dodaje se u izveštaju, vlasti će verovatno da se preorijentišu sa čiste energije na druge velike brige.
S druge strane, novi kapaciteti vetroelektrana su i dalje na putu da 2020. postignu rekord, stoji u ažuriranim predviđanjima, ali uz upozorenje o riziku za podbacivanje u odnosu na ranije ciljeve.
Klijenti bi mogli preusmeriti neke porudžbine na Jugoistočnu Aziju
Kašnjenja u isporukama pokreću pitanje da li će veliki proizvođači sistema za proizvodnju struje iz energije sunca pokušati da dobave potkomponente iz drugih zemalja umesto Kine. Klump je ukazao na potencijal ekspanzije u Vijetnamu, Maleziji i Tajlandu, te donekle u Kambodži.
U svakom slučaju, kupci će se osloniti na velike proizvođače i stabilniji lanac snabdevanja, procenio je. Ovaj biznismen je ipak izrazio optimizam oko dugoročne perspektive u finansiranju.
Otvaranja fabrika u Kini kasne, a firmama nedostaje radna snaga
Corrine Lin, glavna analitičarka u PV InfoLinku sa Tajvana, takođe očekuje da će porudžbine za module biti odložene, ali ne do 2021. Po njenom mišljenju, potražnja će se preliti u drugo i treće tromesečje, a Kina će i dalje pokriti 42,5 gigavata ili 30 odsto svetskog nivoa.
Projekti solarnih elektrana imaju sve sporiji rast, kako se probijaju rokovi za otvaranje fabrika, a zbog pandemije korona virusa i njenih posledica nedostaje kadra, napisala je Lin i ukazala na poremećaje u prevozu. Dodala je da je u proizvodnji modula najteže doći do razvodnih kutija i aluminijumskih ramova. Cene će verovatno porasti „na kratki rok“, tvrdi analitičarka i kaže da će one „ozbiljno pasti“ kada se širenje bolesti iskontroliše.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.