Životna sredina

Projekat izgradnje hidroelektrana na Limu pod znakom pitanja posle odluke suda

Brodarevo-hidroelektrana-lim

Slika: Wikimedia

Objavljeno

19.07.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.07.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Upravni suda Srbije poništio je rešenje o obi­mu i sa­dr­ža­ju stu­di­je o pro­ce­ni utica­ja na ži­vot­nu sre­dinu pro­jeka­ta izgradnje hidroelektrana (HE) Bro­da­re­vo 1 i 2 na reci Lim, što su aktivisti za zaštitu životne sredine i nevladine organizacije pozdravili kao korak ka obustavljanju tog projekta.

Kompanija Renewable Energy Venture (REV) od 2008. godine pokušava da dobije dozvolu za izgradnju brana na reci Lim, protiv čega su se godinama borili aktivisti i nevladine organizacije iz Brodareva, Srbije i regiona.

REV nema pravo žalbe na presudu Upravnog suda Srbije kojom se postupak praktično vraća na početak.

Pravni zasutpnik koalicije nevladinih organizacije iz Brodareva i Prijepolja Sreten Đorđević je rekao za Balkan Green Energy News da se ovom odlukom suda ne obustavlja projekat ali da se investitoru umnogome komplikuje nastavak posutpka. On je ocenio da je presudom sprečeno nezakonito pribavljanje dozvola i saglasnosti.

Đorđević je rekao da presuda ne sprečava investitora da krene ponovo u proceduru, ali je dodao da se postupak praktično vraća na početak, podsetivši da pritom investitor godinama pokušava da dobije saglasnost.

Postupak procene uticaja sastoji se od tri faze: donošenja odluke o tome da li je potrebno sprovesti procenu uticaja, što se u slučaju velikih brana ne dovodi u pitanje, zatim određivanja obima i sadržaja studije i na kraju izrade studije i davanja saglasnosti.

Utvrđivanje obima i sadržaja studije je vrlo važan korak jer je bitno da se uključe svi važni segmenti za zaštitu životne sredine, rekao je Đorđević i dodao da je ovaj slučaj imao i prekogranični aspekt zbog uticaja na Crnu Goru.

Uprav­ni sud Sr­bi­je je 2014. go­di­ne po­ni­štio ener­get­sku do­zvo­lu ka­nad­skoj kom­pa­ni­ji REV za grad­nju ovih hi­dro­e­lek­tra­na, ali je REV u fe­bru­a­ru 2016. opet podneo zahtev za davanje saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija broji stotine pozara godisnje deponijama gusi se u otrovnom dimu

Srbija broji stotine požara godišnje na deponijama, guši se u otrovnom dimu

19. jul 2017. - U blizini Priboja gore nesanitarna deponija i šuma pored nje. To možda i hiljaditi ovogodišnji požar na mestima odlaganja otpada u Srbiji.

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

19. jul 2017. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

srbija novi pazar deponija pozar metan golo brdo

Početak treće nedelje požara na deponiji Golo Brdo kod Novog Pazara obeležila velika eksplozija metana

19. jul 2017. - Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

19. jul 2017. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista