Životna sredina

Projekat izgradnje hidroelektrana na Limu pod znakom pitanja posle odluke suda

Brodarevo-hidroelektrana-lim

Slika: Wikimedia

Objavljeno

19.07.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.07.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Upravni suda Srbije poništio je rešenje o obi­mu i sa­dr­ža­ju stu­di­je o pro­ce­ni utica­ja na ži­vot­nu sre­dinu pro­jeka­ta izgradnje hidroelektrana (HE) Bro­da­re­vo 1 i 2 na reci Lim, što su aktivisti za zaštitu životne sredine i nevladine organizacije pozdravili kao korak ka obustavljanju tog projekta.

Kompanija Renewable Energy Venture (REV) od 2008. godine pokušava da dobije dozvolu za izgradnju brana na reci Lim, protiv čega su se godinama borili aktivisti i nevladine organizacije iz Brodareva, Srbije i regiona.

REV nema pravo žalbe na presudu Upravnog suda Srbije kojom se postupak praktično vraća na početak.

Pravni zasutpnik koalicije nevladinih organizacije iz Brodareva i Prijepolja Sreten Đorđević je rekao za Balkan Green Energy News da se ovom odlukom suda ne obustavlja projekat ali da se investitoru umnogome komplikuje nastavak posutpka. On je ocenio da je presudom sprečeno nezakonito pribavljanje dozvola i saglasnosti.

Đorđević je rekao da presuda ne sprečava investitora da krene ponovo u proceduru, ali je dodao da se postupak praktično vraća na početak, podsetivši da pritom investitor godinama pokušava da dobije saglasnost.

Postupak procene uticaja sastoji se od tri faze: donošenja odluke o tome da li je potrebno sprovesti procenu uticaja, što se u slučaju velikih brana ne dovodi u pitanje, zatim određivanja obima i sadržaja studije i na kraju izrade studije i davanja saglasnosti.

Utvrđivanje obima i sadržaja studije je vrlo važan korak jer je bitno da se uključe svi važni segmenti za zaštitu životne sredine, rekao je Đorđević i dodao da je ovaj slučaj imao i prekogranični aspekt zbog uticaja na Crnu Goru.

Uprav­ni sud Sr­bi­je je 2014. go­di­ne po­ni­štio ener­get­sku do­zvo­lu ka­nad­skoj kom­pa­ni­ji REV za grad­nju ovih hi­dro­e­lek­tra­na, ali je REV u fe­bru­a­ru 2016. opet podneo zahtev za davanje saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija nemacka litijum kina jadar brantner

Nemačka sekretarka Brantner: Nije pitanje da li će se litijum kopati u Srbiji, nego ko će to uraditi

19. jul 2017. - Franciska Brantner, državna sekretarka u Saveznom ministarstvu za ekonomske poslove, izjavila je da je pitanje da li će to uraditi Rio Tinto i Evropa ili Kina

Aktivisti Jadra poveli sa protesta u Beogradu blokade protiv kopanja litijuma

Aktivisti iz Jadra poveli u blokade sa protesta u Beogradu protiv kopanja litijuma

19. jul 2017. - Masovnim skupom u Beogradu krunisana je serija skoro svakodnevnih protesta širom zemlje. Predvođeni udruženjem Ne damo Jadar i SEOS-om, hiljade demonstranata zaustavilo je saobraćaj na Gazeli i pošlo da blokira železničke stanice Prokop i Novi Beograd.

podgorica deponija spalionica otpada

Mujović: Gradnja spalionice otpada u Podgorici je dobitna kombinacija

19. jul 2017. - Podgorica bi mogla da dobije spalionicu otpada što je plan komunalnog preduzeća Deponija koji podržava i Saša Mujović, ministar energetike

Novi evropski zakon IED 2.0 gradanima gradjanima odstetu od zagadivaca zagadjivaca

Novi evropski zakon IED 2.0 omogućava građanima da dobiju odštetu od zagađivača

19. jul 2017. - Direktiva IED 2.0 pokriva emisije zagađujućih materija i omogućava ljudima da dobiju odštetu za narušavanje njihovog zdravlja usled protivzakonitog zagađivanja