OIE

Projekat Brodarevo za dve hidroelektrane stavljen na javni uvid

Brodarevo hidroelektrane

Objavljeno

23.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Planovi za dva pogona za proizvodnju električne energije na jugozapadu Srbije snage ukupno 35,4 megavata obustavljeni su 2018. godine. Vlada je u međuvremenu oživela projekat Brodarevo i zainteresovani mogu do 30. juna da pošalju primedbe na dokumentaciju za hidroelektrane, a javna rasprava je zakazana za 15. jul u Prijepolju.

Nacrt izmena i dopuna prostornog plana posebne namene za dve hidrocentrale u Srbiji stavljen je na javni uvid pred raspravu zajedno sa izveštajem o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu. REW Energy iz Zemuna angažovao je planere iz kragujevačke firme ECOlogica Urbo za studiju o životnoj sredini. Hidroelektrane Brodarevo 1 i 2 planirane su za ukupan kapacitet od 35,4 megavata.

Primedbe i sugestije mogu da se pošalju do 30. juna, a sednica komisije zakazana je za 15. jul u Prijepolju. Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je objavilo dokumentaciju na svom vebsajtu i saopštilo da je REW pokrio troškove novog prostornog plana za kontroverzni projekat.

Pokušaj oživljavanja

Reservoir Capital, sa sedištem u Kanadi, obustavio je pre dve i po godine razvoj dve hidroelektrane i ukazao na „rizičnu“ klimu. Naime, domaći sud je blokirao izdavanje ekološke dozvole, Crna Gora se pobunila zbog prekograničnog uticaja, a lokalni aktivisti su se takođe suprotstavili poduhvatu.

Reservoir, koji je nastupao preko svoje ćerke firme Renewable Energy Ventures (REV) registrovane u Beogradu, radio je na tome deset godina pre nego što je odustao.

Po tri turbine u svakoj hidroelektrani

Planirana snaga za Brodarevo 1 je 13,2 megavata. Lokacija u opštinama Prijepolje i Sjenica zove se Kruševica, stoji u dokumentima. Ucrtana je brana visoka 37,8  i dugačka 56 metara. Njen vrh bi trebalo da se nalazi na 516 metara nadmorske visine.

Pogoni na reci Lim zamišljeni su sa po tri turbine i godišnjim učinkom od 49,5 odnosno 83,9 megavat-sati.

Brana Brodarevo 2 u Brusovniku u Prijepolju bila bi 37,2 sa 71 metar i s najvišom tačkom na 490,4 metra iznad nivoa mora. Predviđeni kapacitet je 22,2 megavata.

Dva zaštićena područja u blizini

Promene prostornog plana tiču se 850,7 hektara, od čega je 26,8 hektara površina obuhvata detaljne razrade za Brodarevo 1, u poređenju sa 53,9 hehtara za Brodarevo 2. Mesta za gradnju nalaze se pored zaštićenih područja Kamena gora i Ozren-Jadovnik. U studiji o uticaju na životnu sredinu navodi se da su za slučaj „oštećenja delova prirode“ planirane „kompenzacijske mere za obnavljanje ili zamenu.“

Prostorni plan je za period do 2030, s elementima za implementaciju do 2025. godinom.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

23. jun 2020. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

23. jun 2020. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

23. jun 2020. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

23. jun 2020. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)