OIE

Proizvodnja u solarnim elektranama u Bugarskoj prvi put premašila celokupnu potrošnju struje

Proizvodnja solarnim elektranama Bugarskoj prvi put premasila celokupnu potrosnju struje

Foto: iStock

Objavljeno

26.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Učinak fotonaponskih sistema u Bugarskoj je dostigao nesvakidašnji rekord. Prvi put se dogodilo da je bio veći od ukupne potrošnje električne energije u zemlji – na dva sata. Zanimljivo je i što je istovremeno izvoženo još više struje od toga.

U petak, 20. juna, fotonaponska postrojenja u Bugarskoj su između 10 i 11 sati prepodne proizvodila snagom od 2.935 megavata, a tokom narednog sata čak 3.230 megavata, prenela je državna novinska agencija BTA. Po podacima Operatora elektroenergetskog sistema (ESO) i Evropske mreže operatora prenosnog sistema električne energije (ENTSO-E), aktivni kapacitet je tako prvi put premašio ukupnu potrošnju u zemlji: za 17 odnosno 313 megavata.

Štaviše, u istom tom intervalu je na susedna tržišta izvoženo još više struje. To se vidi iz podataka da su domaće elektrane radile snagom od 6.567 megavata od 10 do 11 sati, a zatim 6.736 megavata do podneva.

Treba napomenuti da nije sva električna energija iz fotonaponskih postrojenja išla domaćim potrošačima. Neki posrednici-trgovci i kupci imaju dugoročne ugovore s drugim snabdevačima, na primer Nacionalnom kompanijom za električnu energiju (NEK) i nuklearnom elektranom Kozloduj, pojašnjeno je u članku.

„Ovo je značajan događaj i velik uspeh za Bugarsku i bugarsku energetiku. Ovakvo naše pozicioniranje – kao vodeće države u proizvodnji fotonaponske energije – ne samo što potpomaže realizaciju i ispunjavanje obaveza oko dekarbonizacije koje je Bugarska prihvatila, nego ima i pozitivan efekat na investicionu klimu u zemlji. Zahvaljujući sunčanoj energiji koju pretvaramo u električnu, modernizujemo celu bugarsku energetiku“, prokomentarisala je predsednica Bugarske fotonaponske asocijacije Meglena Rusenova.

Fotonaponski sektor možda i najbrže raste od svih privatnih investicija, smatra ova predstavnica industrije.

Fotonaponska postrojenja su najveći faktor za smanjivanje cena na berzi električne energije

U poslednje dve godine je u proizvodnju električne energije investirano više od dve milijarde evra, po rečima Rusenove. Preko toga su još kapitalna ulaganja u skladištenje energije i infrastrukturu, istakla je.

Solarna energija doprinosi smanjivanju cena za krajnje korisnike, a fotonaponski pogoni su praktično najvažniji faktor nižih cena struje na Bugarskoj nezavisnoj energetskoj berzi (IBEX), podvukla je Rusenova.

ESO je u poslednje tri godine registrovao 3,5 gigavata novoinstaliranog solarnog kapaciteta, pa je ukupni nivo dostigao 4,7 gigavata.

Udeo solarnih elektrana u energetskom miksu je obično najveći vikendom ili državnim praznicima i to, podrazumeva se, oko podneva i kada je nebo vedro. Ovakve situacije su češće kada su potrebe za grejanjem i hlađenjem najmanje, dakle tokom jeseni i proleća, pa konvencionalne elektrane ionako rade manjom snagom.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

severna makedonija kazanci memorandum gasne elektrane mickoski dzemail

Severna Makedonija i Kazanci potpisali memorandum o gradnji gasnih elektrana

26. jun 2025. - Memorandum o razumevanju potpisali su premijer Hristijan Mickoski i predsednik turske firme Kazandci Holding Šaban Džemail

Elektroenergetski sistemi Balkanu pod pritiskom toplotnih talasa suse

Elektroenergetski sistemi na Balkanu pod pritiskom zbog toplotnih talasa, suše

26. jun 2025. - Svaki novi dan sa tropskim temperaturama u letnjoj sezoni je sve veće iskušenje za proizvodnju električne energije i stabilnost prenosa

energetska zajednica letnja skola kotor crna gora

Deveta Letnja škola Energetske zajednice okupila 40 učesnika iz 28 zemalja

26. jun 2025. - Četrdeset mladih stručnjaka i istraživača iz 28 zemalja okupilo se 19. jula na Fakultetu za pomorske studije u Kotoru, u Crnoj Gori

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

26. jun 2025. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije