Vesti

Priručnik za agrosolar predstavlja deset modela zajedničke proizvodnje hrane i energije

agrosolar prirucnik modeli solarne elektrane hrana stoka poljoprivreda

Foto: Samuel Faber from Pixabay

Objavljeno

07.11.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.11.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Agrosolar bi mogao da donese višestruke koristi za poljoprivredni i energetski sektor, kao i za celo društvo, uključujući povećanje poljoprivrednih prinosa do 60 odsto, pokazao je Priručnik za agrosolar koji je pripremila evropska organizacija SolarPower Europe.

Priručnik za agrosolar, koji je pripremljen u saradnji sa poljoprivrednom industrijom i konsultantskom kućom Metabolic, predstavlja deset agrosolarnih modela i konkretne primere iz prakse. Na taj način praktično pokazuje kako seljaci i vlasnici zemljišta mogu imati koristi od agrosolarnih projekata na svojim farmama.

Agrosolarni projekti se mogu podeliti u tri široke kategorije: solarni paneli na visini, gde su oni postavljeni iznad useva ili stoke zahvaljujući metalnim konstrukcijama; solarni paneli kao pregrade, gde su oni postavljeni vertikalno i omogućavajući poljoprivrednu delatnost između redova fotonaponskih panela; i solarni paneli na objektima, kao što su poljoprivredni objekti, krovovi ili plastenici.

Model dvostrukog korišćenja zemljišta trebalo bi da pruži dodatne usluge i prihod poljoprivrednicima

Na osnovu ove tri kategorije Priručnik za agrosolar predstavlja deset modela koji su u skladu sa klasifikacijom poljoprivrednog zemljišta Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) i mapira fotonaponske sisteme, koji se mogu primeniti na relevantne poljoprivredne aktivnosti.

Eva Vandest, šef sektora za korišćenje zemljišta i procedure izdavanja dozvola u organizaciji SolarPower Europe, izjavila je da Priručnik predlaže modele za uspešan i profitabilan projekat, gde stvorena vrednost koristi farmerima, investitorima i lokalnoj zajednici, kroz prakse koje su korisne za životnu sredinu, zemlju i biodiverzitet.

agrosolar prirucnik modeli solarne elektrane poljoprivreda
Deset modela agrosolara (foto: SolarPower Europe)

„Model dvostrukog korišćenja zemljišta trebalo bi da nam omogući da postignemo energetsku tranziciju i ublažimo emisije CO2, istovremeno pružajući dodatne usluge i prihod poljoprivrednicima, i podržavajući njihovu adaptaciju na klimatske promene“, istakla je Vandest.

Rad prikazuje višestruke prednosti agrosolara za poljoprivredni i energetski sektor, i šire društvo.

U zavisnosti od tehnologije i geografije, neke od prednosti su povećanje prinosa do 60 odsto, povećanje temperature zemljišta do sedam stepeni Celzijusa i smanjenje temperature zemljišta do šest stepeni Celzijusa, kao i povećanje aktivnosti oprašivača do 60 odsto, navodi se u Priručniku. Inače, to su podaci iz konkretnih projekata.

Evropska poljoprivredna industrija se trenutno suočava sa složenim skupom izazova

SolarPower Europe je istakao da se evropska poljoprivredna industrija trenutno suočava sa složenim nizom izazova, u rasponu od rastućih troškova, nesigurnosti oko prihoda i pristupa zemljištu, do uticaja klimatskih promena, nestašice vode.

Ovi kombinovani izazovi traže razvoj inovativnih rešenja za poboljšanje otpornosti i održivosti evropskog poljoprivrednog sektora, navode u organizaciji.

Keli: Farmeri moraju da imaju podsticaje da bi se uključili u agrosolar

agrosolar prirucnik modeli solarne elektrane poljoprivreda hrana
Koristi koje pruža agrosolar (foto: SolarPower Europe)

Valburga Hemetsberger, izvršni direktor SolarPower Europe, istakla je da je Priručnik značajan korak u naporima da spoje dve ključne industrije kako bi iskoristile sinergiju zajedničkog rada za održiviju budućnost.

Prema rečima Šona Kelija, poslanika, Evropskog parlamenta, da bi se u potpunosti iskoristio potencijal agrosolara, mora se osigurati da poljoprivrednici imaju alate i podsticaje da se uključe.

Inače, agrosolar se odnosi na projekte koji kombinuju poljoprivredne aktivnosti sa fotonaponskom proizvodnjom električne energije. Za razliku od tradicionalnih solarnih elektrana, agrosolarni projekti su neprimetno integrisani u postojeće poljoprivredne predele, omogućavajući dvostruku upotrebu zemljišta za proizvodnju hrane i proizvodnju energije koja u isto vreme čuva prirodu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija azerbejdzan gasna elektrana memorandum eps srbijagas bajatovic zivkovic

Srbija sa Azerbejdžanom potpisuje memorandum o gasnoj elektrani 

7. novembar 2024. - Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa delegacijom iz Azerbejdžana

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

7. novembar 2024. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara

Gasovod TAP ispituje mogucnost umesavanja vodonika

Gasovod TAP ispituje mogućnost umešavanja vodonika

7. novembar 2024. - TAP je angažovao firmu Penspen da proceni izvodljivost umešavanja vodonika u postojeću gasnu infrastrukturu

Nuklearni startap newcleo napredne modularne reaktore Slovackoj

Nuklearni startap newcleo planira napredne modularne reaktore u Slovačkoj

7. novembar 2024. - Newcleo je sa slovačkim kompanijama dogovorio izgradnju sistema sa do četiri napredna modularna reaktora, uz razvoj njegove tehnologije