Otpad

Pripreme za kompostanu u Sarajevu, prezentovana drobilica za biljni otpad

Slika: KJKP Park

Objavljeno

18.10.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.10.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Prezentacija drobilice za biljni otpad prvi je korak u projektu izgradnje pogona za pravljenje komposta od biljnog otpada sa zelenih površina sa područja Kantona Sarajevo. Biomasa koja će se proizvoditi u kompostani u rasadniku Sokolović Kolonija u Sarajevu biće upotrebljivana i kao energent.

Projekat se realizuje u saradnji kantonalnih ministarstava prostronog uređenja, građenja i zaštite okoliša i komunalne privrede i infrastrukture, i Kantonalni javno komunalno preduzeće KJKP Park Sarajevo koje je vlasnik rasadnika Sokolović Kolonija.

Ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Čedomir Lukić izjavio je da je drobilica, vredna 150.000 konvertibilnih maraka (75.000 evra) samo jedna od mašina potrebnih za kompostanu, dodajući da kantonalne vlasti nameravaju da nabave i drugu potrebnu opremu.

On je rekao da će se na taj način rešiti problem nagomilanog biljnog otpada. „Kompostana će umanjiti odlaganje otpada, jer je ovo jedna vrsta biorazgradivog otpada koji je dosad odlagan na lokalitetu Smiljevići“, rekao je Lukić.

Prema njegovim rečima javno komunalno preduzeće Park će preuzimati biljni otpad iz bašta građana u zamenu za kompost koji će se proizvoditi u kompostani.
Lukić je rekao da kompostana neće biti mesto za odlaganje otpada, već prostor na kome će se biorazgradivi otpad koristiti kao nova sirovina.

Odbornik u kantonalnoj skupštini Selma Filipović je podsetila da je ranije upozoravala da građani biljni otpad bacaju u kontejnere za smeće jer nemaju gde da ga odlažu. Ona smatra da je izgradnja kompostane od velikog značaja jer će se u njoj prerađivati 3.600 tona biljnog otpada godišnje.

Direktor KJKP Park Alen Ramić je rekao da će se prerađeni biljni otpad koristiti za zagrevanje plastenika u Nedžarićima. Ramić je rekao da će kompostana imati četiri mobilne mašine koje će praviti cvećarsko zemljište, humus, pelete i brikete.

Neslaganje oko lokacije

Načelnik opštine Ilidža na čijoj teritoriji se nalazi rasadnik Senaid Memić se protivi izgradnji pogona za preradu biljnog otpada jer se rasadnik Sokolović Kolonija nalazi u vodozaštitnoj zoni, dodajući da deponija na tom mestu ne dolazi u obzir zbog mogućeg zagađenja vode.

Ramić je to odbacio, tvrdeći da je kompostana potrebna Kantonu Sarajevo i da ona nema nikakve veze sa smećem.

Kompostana biljni otpad pretvara u kompost, biorazgradivo đubrivo, i nema nikakve štetnosti za građane, neprijatan miris niti zagađuje okolinu i nije jasno zbog čega se Memić protivi izgradnji, rekao je Ramić.

Minister Lukić je izjavio da neće odustati od namere da se kompostana pravi u Sokolović Koloniji i dodao da je novac obezbeđen 2016. godine.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

zero waste, grad bez otpada

Kako evropske i svetske opštine menjaju pristup otpadu

18. oktobar 2017. - Mreža Zero Waste Europe je predstavila ključna dostignuća i napredak koje su gradovi širom Evrope i sveta ostvarili u procesu eliminisanja otpada

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

18. oktobar 2017. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

18. oktobar 2017. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

18. oktobar 2017. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra