OIE

Prikupljen novac za prvu solarnu elektranu u vlasništvu građana

Prikupljen-novac-za-prvu-solarnu-elektranu-u-vlasnistvu-gradjana

Slika: facebook/zelenaenergetskazadruga

Objavljeno

28.05.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.05.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Na krovu Razvojnog centra i tehnološkog parka u vlasništvu hrvatskog grada Križevci do početka jeseni trebalo bi da bude izgrađena prva solarna elektrana snage 30 kW koju će finansirati građani po modelu mikro zajmova, prenose hrvatski mediji.

Puštanje elektrane u rad, kako se navodi na veb stranici Zelene energetske zadruge (ZEZ), planirano je najkasnije do 30. septembra ove godine, ukupna investicija procenjena je na 230.000 kuna (oko 27.000 evra), a pre nekoliko dana je prikupljeno 100 odsto potrebnog novca.

Dobru priliku za ulaganje, ali zaštitu životne sredine i korišćenje solarne energije, prepoznalo je, kako prenose hrvatski mediji, oko pedesetak građana i nekoliko udruženja i malih preduzeća. Predstavnici ZEZ-a kažu da su građani bili spremni da ulože duplo više nego što je bilo potrebno, pa je moguće da se uskoro pojave slični projekti.

Ulaganje se građanima vraća uz kamatu od 4,5 odsto godišnje

Nedavnim potpisivanjem ugovora s Gradom Križevcima, ZEZ je započeo prvu kampanju grupnog ulaganja u obnovljive izvore energije (OIE) u Hrvatskoj pod nazivom „Križevački sunčani krovovi“ i za desetak dana je uspešno završio. Projekat je nastao u saradnji ZEZ, kao nosioca projekta grupnog ulaganja, te Grada Križevaca i Križevačkog poduzetničkog centra (KPC).

Građanima je ponuđena mogućnost da ulože novac u solarnu elektranu, davanjem zajma na deset godina, a ulaganja će im se vratiti uz kamatu od 4,5 odsto godišnje.

Kako se navodi na portalu ZEZ, KPC će kao korisnik upravne zgrade Razvojnog centra na krov zgrade priključiti fotonaponsku elektranu u vlasništvu Zadruge koju će koristiti za proizvodnju električne energije za svoje potrebe, a višak će predavati u mrežu.

Iznos ostvaren prodajom viškova električne energije koristio bi se za otplatu investicije odnosno solarne elektrane putem povrata zajmova ulagačima, navodi se na sajtu ZEZ.

Tokom desetogodišnjeg korišćenja elektrane planirano je smanjenje emisija CO2 za 412.500 tona.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

28. maj 2018. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

koncar siemens energy hrvatska nemacka

Končar formirao zajedničku firmu sa kompanijom Siemens Energy

28. maj 2018. - Hrvatski Končar i nemačka kompanija Siemens Energy potpisali su ugovor o osnivanju zajedničke firme Končar - Transformatorski kotlovi

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

28. maj 2018. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

28. maj 2018. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta