Životna sredina

Prijave za NIS-ov konkurs Zajednici zajedno do 6. avgusta

NIS Zajednici zajedno zivotne sredine

NIS

Objavljeno

06.07.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.07.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

NIS je odlučio da ove godine sredstva iz konkursa Zajednici zajedno izdvoji za projekte zaštite životne sredine, poput zamene kotlova, mera energetske efikasnosti, korišćenja solarne energije i uređenja parkova.

Rok za prijave za program Zajednici zajedno produžen je za mesec dana do 6. avgusta, saopštio je NIS. U kompaniji podsećaju da su u saradnji sa resornim ministarstvima sredstva ovog puta odlučili da sredstva, u iznosu od 107,5 miliona dinara, usmere na oblast zaštite životne sredine.

Konkursom će biti podržani projekti vaspitno-obrazovnih, zdravstvenih, sportskih i ustanova kulture i udruženja koja se bave zaštitom životne sredine na teritoriji Beograda, Novog Sada, Požarevca, Niša, Čačka, Zrenjanina, Pančeva, Kikinde, Kanjiže, Novog Bečeja, Srbobrana i Žitišta.

Rezultati će biti objavljeni do 29. septembra, stoji u dokumentaciji. Projektne aktivnosti treba planirati tako da počinju od dana objave rezultata. Sve aktivnosti moraju se realizovati do 30. juna 2022. godine.

Krajnji cilj su zeleni gradovi

„Savremeni način života u velikoj meri doprineo je disbalansu između urbanog i prirodnog, te je neophodno aktivno delovanje na polju ponovnog uspostavljanja ravnoteže za život u skladu sa prirodom. Pokazatelji kojima se meri zaštita životnog okruženja uključuju nivo zagađenja i emisiju CO2, potrošnju energije, potrošnju i kvalitet vode, količinu otpada i stopu reciklaže, kao i odnos prostor-zelenilo što je od izuzetnog značaja za postizanje krajnjeg cilja, a to su gradovi po meri stanovnika – zeleni gradovi“, navodi NIS.

Lokalne zajednice i ustanove najviše žele poboljšanje energetske efikasnosti

Program je usredsređen na smanjenje zagađenosti vazduha i uređenje javnih parkovskih površina na inovativan ekološki način, dodaju u kompaniji. Po rezultatima ankete koju je nedavno sprovela među lokalnim zajednicama i ustanovama, najveće su potrebe u domenu energetske efikasnosti, posebno zameni stolarije i osvetljenja, a zatim za inovativnim rešenjima poput panela za napajanje solarnom energijom.

Za projekte u Beogradu 18 miliona dinara

Konkursom su obuhvaćena ulaganja u zamenu kotlova, energetsku efikasnost, solarnu energiju (uključujući sisteme za grejanje vode) i uređenje javnih gradskih parkova.

Udruženja građana mogu da se prijave jedino u partnerstvu sa nadležnim javnim komunalnim preduzećem i uz saglasnost lokalne samouprave.

Minimalna vrednost projekta je dva miliona dinara. Za Beograd je opredeljeno najviše, 18 miliona dinara, a za Kikindu 15,5 miliona. Slede Novi Sad (13,5 miliona), Pančevo (14), Zrenjanin (11,5) i Čačak (osam miliona dinara). U preostalim gradovima i opštinama biće dodeljeno po četiri ili pet miliona dinara.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eps biomasa biogas biometan ugalj termoelektrane

EPS ispituje potencijal biomase za zamenu uglja u termoelektranama

6. jul 2021. - Elektroprivreda Srbije je raspisala javnu nabavku u kojoj traži studiju o mogućnostima da koristi biogas (biometan) i biomasu

Vazduh u regionu alarmantno zagadjen

Vazduh u regionu alarmantno zagađen

6. jul 2021. - Skoro u celom regionu zagađenje vazduha predstavlja ozbiljnu pretnju javnom zdravlju

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

6. jul 2021. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama

Bec aplikacija za sadnju drveca

Beč koristi digitalne tehnologije za mapiranje pogodnih lokacija za sadnju drveća

6. jul 2021. - Bečki startap Die Zweigstelle pokrenuo projekat Pflanz.mi, čiji je cilj da kroz razvoj digitalne platforme i aplikacije omogući građanima da identifikuju i predlože lokacije pogodne za sadnju dreveća