Životna sredina

Prijave za NIS-ov konkurs Zajednici zajedno do 6. avgusta

NIS Zajednici zajedno zivotne sredine

NIS

Objavljeno

06.07.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.07.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

NIS je odlučio da ove godine sredstva iz konkursa Zajednici zajedno izdvoji za projekte zaštite životne sredine, poput zamene kotlova, mera energetske efikasnosti, korišćenja solarne energije i uređenja parkova.

Rok za prijave za program Zajednici zajedno produžen je za mesec dana do 6. avgusta, saopštio je NIS. U kompaniji podsećaju da su u saradnji sa resornim ministarstvima sredstva ovog puta odlučili da sredstva, u iznosu od 107,5 miliona dinara, usmere na oblast zaštite životne sredine.

Konkursom će biti podržani projekti vaspitno-obrazovnih, zdravstvenih, sportskih i ustanova kulture i udruženja koja se bave zaštitom životne sredine na teritoriji Beograda, Novog Sada, Požarevca, Niša, Čačka, Zrenjanina, Pančeva, Kikinde, Kanjiže, Novog Bečeja, Srbobrana i Žitišta.

Rezultati će biti objavljeni do 29. septembra, stoji u dokumentaciji. Projektne aktivnosti treba planirati tako da počinju od dana objave rezultata. Sve aktivnosti moraju se realizovati do 30. juna 2022. godine.

Krajnji cilj su zeleni gradovi

„Savremeni način života u velikoj meri doprineo je disbalansu između urbanog i prirodnog, te je neophodno aktivno delovanje na polju ponovnog uspostavljanja ravnoteže za život u skladu sa prirodom. Pokazatelji kojima se meri zaštita životnog okruženja uključuju nivo zagađenja i emisiju CO2, potrošnju energije, potrošnju i kvalitet vode, količinu otpada i stopu reciklaže, kao i odnos prostor-zelenilo što je od izuzetnog značaja za postizanje krajnjeg cilja, a to su gradovi po meri stanovnika – zeleni gradovi“, navodi NIS.

Lokalne zajednice i ustanove najviše žele poboljšanje energetske efikasnosti

Program je usredsređen na smanjenje zagađenosti vazduha i uređenje javnih parkovskih površina na inovativan ekološki način, dodaju u kompaniji. Po rezultatima ankete koju je nedavno sprovela među lokalnim zajednicama i ustanovama, najveće su potrebe u domenu energetske efikasnosti, posebno zameni stolarije i osvetljenja, a zatim za inovativnim rešenjima poput panela za napajanje solarnom energijom.

Za projekte u Beogradu 18 miliona dinara

Konkursom su obuhvaćena ulaganja u zamenu kotlova, energetsku efikasnost, solarnu energiju (uključujući sisteme za grejanje vode) i uređenje javnih gradskih parkova.

Udruženja građana mogu da se prijave jedino u partnerstvu sa nadležnim javnim komunalnim preduzećem i uz saglasnost lokalne samouprave.

Minimalna vrednost projekta je dva miliona dinara. Za Beograd je opredeljeno najviše, 18 miliona dinara, a za Kikindu 15,5 miliona. Slede Novi Sad (13,5 miliona), Pančevo (14), Zrenjanin (11,5) i Čačak (osam miliona dinara). U preostalim gradovima i opštinama biće dodeljeno po četiri ili pet miliona dinara.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija broji stotine pozara godisnje deponijama gusi se u otrovnom dimu

Srbija broji stotine požara godišnje na deponijama, guši se u otrovnom dimu

6. jul 2021. - U blizini Priboja gore nesanitarna deponija i šuma pored nje. To možda i hiljaditi ovogodišnji požar na mestima odlaganja otpada u Srbiji.

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

6. jul 2021. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

srbija novi pazar deponija pozar metan golo brdo

Početak treće nedelje požara na deponiji Golo Brdo kod Novog Pazara obeležila velika eksplozija metana

6. jul 2021. - Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

6. jul 2021. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista