Evropska unija će 14. jula objaviti predlog za uvođenje prekograničnog mehanizma za prilagođavanje ugljenika (eng. Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM), ali su neki detalji već procurili u javnost.
Izvoznici čelika, gvožđa, cementa, đubriva, aluminijuma i električne energije u Evropsku uniju, kako su ekskluzivno preneli svetski mediji, moraće da plate taksu na emisije CO2. Mediji se pozivaju na dokumenta u koja su imali uvid, ali koja su, takođe, nacrt i podložna su promenama.
Višegodišnje najave uvođenja ove takse koju bi plaćale firme iz zemalja koje ne oporezuju emitovanje CO2, već su naterale mnoge da započnu pripreme, kao što je na primer Turska, ali vidljivo je da se i u regionu Zapadnog Balkana uvođenje takse ne dočekuje skrštenih ruku.
Kako navodi Euractiv, EU razmatra prelazni period od tri godine za potpunu primenu prekogranične takse. Ona bi trebalo da važi od 2023, ali da punu primenu doživi od 2026, navodi se u nacrtu.
Taksa na CO2 trebalo bi da se odnosi na emisije iz proizvodnje, kao i emisije električne energije koja se koristi u proizvodnji
Prekoganična taksa na CO2 odnosiće se i na direktne i na indirektne emisije. Direktne emisije su emisije iz proizvodnje robe, nad kojima proizvođač ima direktnu kontrolu, uključujući emisije iz proizvodnje energije za grejanje i hlađenje koja se troši tokom proizvodnog procesa. Indirektne emisije su emisije nastale prilikom proizvodnje električne energije koja se koristi u proizvodnji robe.
EU namerava, kako se navodi, da uvede i sertifikate za prekogrančnu taksu u elektronskom formatu. Jedan sertifikat odgovaraće jednoj toni emisija CO2, indirektnih ili direktnih, koja je „deo“ određene robe uvežene u EU. Uvoznici će biti u obavezi da ove CBAM sertifikate kupuju, slično kao emisione jedinice u okviru Sistema za trgovanje emisijama EU (EU ETS).
EU namerava da uvede CBAM sertifikate
Biće osnovana i institucija za CBAM, koja će izračunavati cenu sertifikata. Ta cena predstavljaće prosek cena na zatvaranju svih aukcija emisionih jedinica u okviru EU ETS-a, piše u nacrtu.
EU ETS sada predviđa da sve elektrane za proizvodnu električne energije i industrijska postrojenja moraju da obezbede emisione jedinice ekvivalente njihovim emisijama.
Prekogranična taksa na CO2 neće se primenjivati na zemlje koje su u carinskoj uniji sa EU: Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.