Otpad

Pregradna brana na reci Raška zaustavila tri tone PET otpada tokom vikenda

Pregradna brana na reci Raska zaustavila tri tone PET otpada tokom vikenda

Photo: Sekopak

Objavljeno

09.02.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.02.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Prva pregradana brana za odbranu od ambalažnog otpada, postavljena u mestu Batnjik na reci Raška, je za proteklih deset meseci zaustavila 8,4 tone PET otpada, od čega tri tone samo tokom jednog od prethodnih vikenda.

Pregradni sistem je, u dogovoru sa Opštinom Raška, postavila kompanija Sekopak, pa se sav otpad reciklira.

Neverovatne tri tone zaustavljenog otpada samo tokom jednog vikenda, je u reku dospelo posle obilnih kiša sa divljih deponija.

Mrežna brana je postavljena na užem toku rečnog korita i izgrađena je od visokokvalitetnog nerđajućeg čelika koji je 100 odsto ekološki, i samim tim ne narušava rečni ekosistem, floru i faunu. Upravo ovakvi projekti, kako navode u Sekopaku, su u svetu već našli svoju primenu.

Violeta Belanović Kokir, direktorka Sekopaka, rekla je da količina zaustavljenog otpada potvrđuje da je mrežna brana projekat koji postavlja nove standarde u očuvanju reka i da je sprečen ekološki problem većih razmera.

“Iako je iz korita tokom prethodnih dana već izvučeno više od pet kamiona ovog otpada, nove količine i dalje dolaze. Važno je reći da ovih tri tone PET otpada, kao i 5,4 tone koje su zaustavljene branom tokom proteklih deset meseci, ne samo da neće dalje teći niz reku Rašku, već odlaze u proces reciklaže definisan projektom, naravno u dogovoru sa Opštinom Raška”, izjavila je ona.

Brana je postavljena u aprilu prošle godine. U izgradnju brane, opreme za važenje iz reke, skladištenje i preradu, kako su preneli mediji, uloženo je 100.000 evra. Sredstva je, sa svojim partnerima, i Opštinom Raška obezbedio Sekopak.

U ovoj firmi kažu da su jedan od lidera u oblasti upravljanja ambalažnim otpadom uz podršku partnera iz kompanija Apatinska pivara, Tetra Pak, Knjaz Miloš, Ball Packaging, CRH i Opštine Raška.

U Sekopaku kažu da je uspešna realizacija ovog pilot projekta potvrda ovoj kompaniji, ali i partnerima da je važno da nastave u ovom pravcu, dok bi ostalim firmama trebalo da bude uzor kada je reč o zaštitu životne sredine.

Italijani i Kinezi zainteresovani za preradu

U toku jedne godine, stanovništvo Republike Srbije stvori oko 200.000 tona komunalnog ambalažnog otpada, od čega oko 60.000 tona prikupe operateri sistema upravljanja ambalažnim otpadom, zahvaljujući svojim partnerima i sakupljačkoj mreži, dok ostatak završava na divljim deponijama.

Srbija bi mogla da reciklira trećinu od oko 2,4 miliona tona komunalnog čvrstog otpada koliko proizvodi godišnje.

Za to je potrebno da razvije i unapredi sistem upravljanja otpadom, a sa dva projekta koja je pokrenula krajem prošle godine – Podrška razvoju strateškog okvira u oblasti upravljanja otpadom i Projekat primarne separacije otpada – na putu je da to i postigne.

Poslednjih meseci italijanske i kineske kompanije iskazale su interesovanje za ulaganje u otpad.

Predstavnici italijanske kompanije Novamont, krajem januara, nakon poseta Gornjem Milanovcu i Batočini, saopštili su da su zainteresovani da podrže Srbiju u uvođenju novih tehnologija u tretiranju plastičnog otpada.

Mesec dana pre toga i kineska kompanija Blue Sky u Ćupriji je ozvaničila gradnju kineskih fabrika za preradu plastičnog otpada.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

deponija duboko

Zatvoren Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko

9. februar 2018. - Inspekcija za zaštitu sanitarne deponije zatvorila je Duboko, nekada ključni regionalni centar za upravljanje otpadom za devet lokalnih samouprava

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

9. februar 2018. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

Kuca napravljena od vetroturbine

Stara vetroturbina pretvorena u kuću

9. februar 2018. - Energetska kompanija Vattenfall i dizajnerski studio Superuse pretvorili su kućište vetroturbine u kuću od 36 kvadrata

krk ostrvo bez otpada zero waste svet

Krk postao drugo zero waste ostrvo u svetu

9. februar 2018. - Sedam lokalnih samouprava na hrvatskom ostrvu Krk dobilo je prestižni Zero Waste sertifikat