Životna sredina

Predstavljena Strategija komunikacije za oblast klimatskih promena

Predstavljena strategija komunikacije za oblast klimatskih promena

Slika: OEBS, Milan Obradović

Objavljeno

09.12.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.12.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Oblast klimatskih promena je kompleksna, ima rastući značaj i zahteva angažovanje i sinergiju celog društva. Jasna, redovna, kvalitetna i otvorena komunikacija preduslov je uspešne borbe protiv klimatskih promena, rečeno je na skupu koji su povodom predstavljanja Strategije komunikacije za oblast klimatskih promena organizovali OEBS i Ministarstvo za zaštitu životne sredine.

Strategija komunikacije predstavlja okvir za nacionalnu komunikaciju za oblast klimatskih promena i cilj ovog dokumenta je da se građima Srbije i brojnim drugim ciljnim javnostima približi tema i značaj klimatskih promena, rekli su na predstavljanju Strategije autori Aleksandar Jovović, profesor Univerziteta u Beogradu i Branislava Jovičić, konsultant za komunikacije i predsednica Centra za promociju održivog razvoja (CPOR).

Ovaj dokument sadrži smernice i preporuke kako razviti kvalitetnu i sistematičniju komunikaciju koja daje rezultate. Takav, efektivniji pristup u komunikaciji je neophodan zbog  sve većeg značaja problema i uticaja koje klimatske promene imaju na svakodnevni život, kao i zbog obaveza koje je Republika Srbija preuzela ratifikacijom Sporazuma iz Pariza i Sporazuma o pridruživanju Evropskoj uniji u borbi protiv klimatskih promena.

Strategija je sačinjena za potrebe Ministarstva za zaštitu životne sredine, uz podršku Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u Srbiji. Namenjena je svima koji se bave temom klimatskih promena, a sadrži preporuke kako da se iskomuniciraju dve glavne komponente u borbi protiv klimatskih promena: mitigacija, odnosno smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, i adaptacija, tj. prilagođavanje na izmenjene klimatske uslove.

Zamenik šefa delegacije OEBS-a u Srbiji Džozef Melot naglasio je važnost dostupnosti kvalitetnih informacija i znanja o klimatskim promenama jer, kako je rekao, to će motivisati građane, institucije i celo društvo da se više uključe u rešavanje problema. Sa njim se složio i državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine Srbije Ivan Karić, dodavši da klimatske promene ne poznaju granice i da je saradnja u ovoj oblasti neophodna.

Predstavljena Strategija komunikacije u oblasti klimatskih promena
Slika 1. Predstavljanje Strategije komunikacije za oblast klimatskih promena, hotel Metropol, Beograd (Izvor: OEBS, Milan Obradović) 

Danijela Božanić, šef Odseka za klimatske promene u Ministarstvu zaštite životne sredine Srbije, navela je da je cilj predstavljene Strategije da se u društvu postigne saglasnost i podigne svest o tome da su klimatske promene odgovornost svih. Isto tako, i konrektne aktivnosti na umanjenju posledica ovih promena moraju biti zajednički zadatak, dodala je, naglasivši da se to može postići samo dobrom komunikacijom.

Kvalitetnim i aktuelnim sadržajem do prostora u medijima i pažnje javnosti 

Da je komunikacija u oblasti klimatskih promena veoma složena i da joj se zbog toga mora pristupiti strateški, naglasio je Vladimir Đurđević iz Nacionalnog saveta za klimatske promene. “Postoji puno kontroverzi, polu-činjenica koje se komuniciraju, što stvara zabunu i doprinosi nerazumevanju u ovoj oblasti. Mora se komunicirati jasnije, i naročito se jasno moraju komunicirati moguća rešenja”, rekao je Đurđević.

Tanja Petrović iz Arhus centra, u ime organizacija civilnog društva, navela je da su zbog znanja, fleksibilnosti i resursa kojima raspolažu, organizacije civiljnog društva savršen partner za ovaj važan posao. Dušan Stokić iz Privredne komore Srbije (PKS) rekao je da privredni sektor mora da bude partner a ne samo ciljna grupa u komunikaciji o klimatskim promenama, i da PKS neguje stalno otvoreni dijalog.

“Dosadašnji rezultati u komunikaciji o temi klimatskih promena su skromni: ukazalo se na značaj i važnost teme, ali komunikacija mora biti sistematičnija, promišljenija i u skladu sa savremenim trendovima u komunikaciji. Nosioci komunikacije se za prostor u medijima i pažnju javnosti moraju boriti kvalitetnim i aktuelnim sadržajem i inovativnim i kreativnim pristupom“, zaključila je Branislava Jovičić.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Greenpeace operatoru naftovoda SAD plati 660 miliona dolara odstete

Greenpeace mora operatoru naftovoda u SAD da plati 660 miliona dolara odštete

9. decembar 2017. - Sud u okrugu Morton u Severnoj Dakoti odlučio je da Greenpeace plati 660 miliona dolara odštete kompaniji Energy Transfer

Stanje reka u Srbiji

Stanje reka u Srbiji: zagađenje i prekomerna eksploatacija ugrožavaju vodne resurse

9. decembar 2017. - O stanju reka u Srbiji je za Balkan Green Energy News govorio Strahinja Macić, pravni savetnik u organizaciji Polekol

EU proglasava strateske projekte za sirovine 25 marta Jadar

EU proglašava strateške projekte za sirovine 25. marta – da li je Jadar među njima

9. decembar 2017. - Rio Tintov litijumski projekat Jadar je kandidovan za dobijanje strateškog statusa u skladu s novim pravnim okvirom za strateške sirovine

srbija kragujevac elektricni citroen eC3 subvencije

Električni Citroen C3 proizvodiće se u Kragujevcu – cena 21.490 evra

9. decembar 2017. - Dobra vest za potencijalne kupce električnih automobila u Srbiji je da će se i C3 prodavati uz subvencije od 5.000 evra