Životna sredina

Predstavljen projekat ekološkog finansiranja u cilju niskougljeničnog razvoja u BiH

Photo: UNDP

Objavljeno

16.02.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.02.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sektor UNDP-a za energiju i životnu sredinu u Bosni i Hercegovini predstavio je nacrt projektnog dokumenta “Pokretanje ekološkog finansiranja u cilju niskougljeničnog urbanog razvoja”, koji podržava Globalni fond za životnu sredinu (GEF).

Projekat nastoji da podrži nadležne institucije u unapređenju i implementaciji zakonodavnog i strateškog okvira i promociji koncepta niskougljeničnog urbanog razvoja kao instrumenta za zaštitu životne sredine i unapređenje energetske efikasnosti javnih objekata i urbane infrastrukture u BiH.

Cilj projekta je investiranje u pokretanje koncepta niskougljeničnog urbanog razvoja u BiH promovišući sigurnije, čistije i zdravije gradove i smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte.

Projektom, koji se fokusira na ublažavanje efekta klimatskih promena u urbanim sredinama, a posebno na oblasti energetske efikasnosti i energetskog menadžmenta, upravljanja otpadom i saobraćajem, predviđene su konsultacije sa nadležnim institucijama.

Tokom prezentacije projekta govorilo se o neophodnoj saradnji između projekta i različitih nivoa vlasti, kao i međudonatorskoj saradnji koja je neizostavan deo implementacije projektnih aktivnosti.

“Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH u svom punom kapacitetu daje podršku u implementaciji ovog projekta, oslanjajući se na uspešnost dosadašnje saradnje sa UNDP kancelarijom u BiH i verujem da će imati pozitivan rezultat kada su u pitanju zaštita životne sredine i unapređenje energetske efikasnosti kroz promoviranje sigurnijih, čistijih i zdravijih gradova i smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte“,  rekao je Admir Softić, pomoćnik ministra za energetiku u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine.

Predstavljena su i razmotrena četiri planirana elementa projekta: inovativni finansijski mehanizmi za niskougljenični urbani razvoj, niskougljenične javne zgrade i komunalne usluge, niskougljenično upravljanje otpadom, politike i propisi za promovisanje najboljih niskougljeničnih praksi i tehnologija u urbanom okruženju.

UNDP tim u saradnji sa nadležnim ministarstvima i drugim državnim institucijama razvio je predmetni projektni predlog, koji će biti dostavljen GEF-u za dalju proceduru. Planirano je da projekat traje od decembra 2017. godine do 2022. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

16. februar 2017. - LUCE Awards ističe izuzetne doprinose i dostignuća žena koje predvode zelenu tranziciju

Z-energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije u ruralnim zajednicama Zlatiborskog okruga

Energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije u ruralnim zajednicama Zlatiborskog okruga

16. februar 2017. - Regionalna razvojna agencija Zlatibor organizovala je energetske razgovore sa članicama udruženja žena iz ruralnih područja, a glavna tema bili su energetska efikasnost i održivi izvori energije

Beogradski energetski forum 2025, BEF2025

Beogradski energetski forum 2025 – mesto susreta lidera energetske tranzicije Jugoistočne Evrope (14-15. maj)

16. februar 2017. - Treći Beogradski energetski forum biće domaćin 14. i 15. maja ključnim akterima energetske tranzicije Jugostočne Evrope.

Projekat unapređenja energetske efikasnosti i dekarbonizacije u opštinama Apatin, Odžaci i Šid kroz javno-privatno partnerstvo

16. februar 2017. - U okviru projekta javno-privatnog partnerstva sa kompanijama Negawatt Solutions i B&S immobilien, članicom EnergyNet grupe, tokom 2024. godine u opštinama Apatin, Odžaci i Šid 64 kotlarnice su sa mazuta, lož ulja i uglja prešle na prirodni gas.