Evropska komisija je usvojila Evropske standarde izveštavanja o održivosti (ESRS), koji omogućavaju bolju usklađenost sa globalnim inicijativama za ovu oblast i nekim propisima Evropske unije (EU) i smanjuju opterećenje za kompanije koje su u obavezi da izveštavaju u skladu sa Direktivom EU o korporativnom izveštavanju o održivosti (CSRD). Međutim, nova pravila su izazvala kritike jer navodno “razvodnjavaju“ obaveze u vezi sa izveštavanjem o održivosti i olakšavaju kompanijama da praktikuju grinvošing (greenwashing).
Usvojeni ESRS, između ostalog, čine izveštavanje o određenim stavkama dobrovoljnim, umesto obaveznim, omogućavaju kompanijama koje podnose izveštaje da odluče koje su teme u vezi sa održivošću “bitne” i odlaže na godinu dana obavezu izveštavanja o emisijama iz lanca vrednosti za kompanije sa manje od 750 zaposlenih.
ESRS čine izveštavanje o određenim stavkama dobrovoljnim, umesto obaveznim
Evropska komesarka za finansijsku stabilnost, finansijske usluge i uniju tržišta kapitala Merejd Makginis rekla je da usvojeni standardi postižu pravu ravnotežu između smanjenja opterećenja za kompanije i omogućavanja tim kompanijama da pokažu koje napore ulažu kako bi ispunile ciljeve iz Evropskog zelenog dogovora.
Predlog koji je u novembru 2022. godine podneo EFRAG (ranije European Financial Reporting Advisory Group) uključivao je veliki broj dobrovoljnih stavki, ali je Evropska komisija i neke obavezne stavke koje je predložio EFRAG pretvorila u dobrovoljne.
U to spadaju planovi za zaštitu biodiverziteta, određeni pokazatelji o članovima radne snage kompanije van radnog odnosa i davanje objašnjenja zašto se određena tema u vezi sa održivošću ne smatra bitnom.
Od kompanija se ne traži da objasne zašto određenu temu smatraju nebitnom za održivost
Globalna inicijativa za izveštavanje (Global Reporting Initiative – GRI) je pozdravila nova pravila EU i navela da se njima obezbeđuje kompatibilnost između standarda ESRS i GRI i omogućava kompanijama da izbegnu dvostruko izveštavanje.
WWF: Rupe u propisima su otvoren put za grinvošing
Međutim, Filipe Dijaz iz nemačkog ogranka organizacije WWF kaže da je Evropska komisija “popustila pred pritiscima konzervativnih industrijskih grupa i oslabila standarde do te mere da su rupe u propisima postale otvoren put za grinvošing.”
WWF je upozorio da standardi ESRS ograničavaju mogućnost investitorima i drugim korisnicima informacija da od kompanija dobiju pouzdane i uporedive podatke o održivosti.
Ova organizacija za zaštitu prirode je takođe pozvala Evropsku komisiju da uvede obavezu za kompanije da objasne zašto smatraju da neka tema nije “bitna” i da ukine odlaganje izveštavanja o emisijama iz lanca vrednosti za kompanije sa manje od 750 zaposlenih.
Evropski forum za održivo investiranje (European Sustainable Investment Forum – Eurosif) takođe je kritikovao ESRS. Eurosif žali što se Evropska komisija oglušila na pozive investitora da se ključni poslovni indikatori zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja (ESG) zadrže obaveznima, rekla je izvršna direktorka foruma Aleksandra Palinska.
Postepeno uvođenje obaveze izveštavanja o emisijama iz lanca vrednosti bi moglo omogućiti uštede od 1,17 milijardi evra
Komisija, sa druge strane, procenjuje da bi postepeno uvođenje obaveze izveštavanja o emisijama iz lanca vrednosti moglo da dovede do uštede od oko 1,17 milijardi evra, u poređenju sa nacrtom standarda koji je predložio EFRAG, dok bi izmene u pogledu važnosti, zajedno sa dobrovoljnim izveštavanjem o određenim podacima, trebalo da smanje troškove za 230 miliona evra godišnje u odnosu na predlog EFRAG-a.
Prema ESRS-u, velike kompanije iz EU, sa preko 500 zaposlenih, koje su listirane na berzi moraće da prijavljuju sve emisije – direktne, indirektne i one iz lanca vrednosti – od 2024. godine, dok će velike kompanije koje nisu na berzi morati to da rade od 2025. Mala i srednja preduzeća će morati da prijavljuju sve emisije od 2026. godine, a kompanije koje nisu iz EU od 2028. godine. Kompanije sa manje od 750 zaposlenih imaće mogućnost da izostave emisije iz lanca vrednosti u prvoj godini izveštavanja.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.