Jovan Kasalica (prvi s desna - foto: EPCG)
Potrošnja električne energije u Crnoj Gori povećana je u poslednje četiri godine za 25 odsto, a jedan od razloga su i solarne elektrane. Kapacitet fotonaponskih elektrana trenutno je oko 80 MW, a do kraja godine bi trebalo da pređe granicu od 100 MW.
Jovan Kasalica, izvršni rukovodilac sektora Snabdevanje Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), naveo je da je Crna Gora u poslednje četiri godine zabeležila rast potrošenje električne energije veći od 25 odsto. Rast je objasnio kao posledicu niske cene električne energije, ali i sve većeg učešća solarnih elektrana.
„Najveći dio tog rasta odnosi se na sektor grijanja, naročito u srednjem i sjevernom dijelu Crne Gore. Time smo dali konkretan doprinos dekarbonizaciji u regionu, što ćemo i dokumentovati sa preciznim podacima“, poručio je Kasalica na Međunarodnom savetovanju Energetika 2025, koje se održava na Zlatiboru.
Raste kapacitet solarnih elektrana instaliranih na krovovima
On je istakao da je razvoj solarnih elektrana dao konkretne rezultate, pa trenutno u Crnoj Gori funkcioniše blizu 80 MW izgrađenih kapaciteta. Podsetio je da je uspešno realizovan projekat “Solari 3000+ i 500+“ u okviru kojeg je instalirano 30 MW solarnih panela, dok je drugi projekat, “Solari 5000+”, koji podrazumeva instalaciju dodatnih 70 MW, u poodmakloj fazi.
Reč je o projektima za instaliranje solarnih panela na krovove domaćinstava i firmi kako bi se proizvodila struja za njihovu sopstvenu potrošnju. Građani i privrednici na taj način postaju prozjumeri.
Do kraja godine na mreži i Gvozd
Realno je očekivati da do kraja godine ukupna snaga solarnih elektrana u Crnoj Gori premaši planiranih 100 MW, najavio je on.
Kasalica je objasnio da EPCG u okviru projekta „Solari 3000+“ nije imala dodatnih troškova jer su krediti prebačeni na fondove i korisnike, koji sada imaju niže račune i veću energetsku efikasnost.
On je najavio i priključenje na prenosnu mrežu vetroparka Gvozd, snage 54 MW.
Inače, osim projekata kojima se povećava broj prozjumera u Crnoj Gori, EPCG namerava da gradi i veće solarne elektrane i da u naredne naredne tri godine priključi na prenosnu mrežu postrojenja snage 200 MW. Kompanija je, takođe, nedavno započela glavnu fazu ekološke rekonstrukcije termoelektrane Pljevlja, zbog čega ovo postrojenje neće proizvoditi struju do novembra.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.