Mobilnost

Porše napravio automobil sa delovima od prirodnih vlakana

Porsche-718-Sportclub-MR delovi od prirodnih vlakana

Slika: Porsche

Objavljeno

20.10.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.10.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Automobilska industrija je sve zelenija.  I to ne samo kada je u pitanju pogon. Kompanija Porše uspešno je napravila automobil čiji su pojedini delovi napravljeni od prirodnih vlakana.

U izradi modela Porsche 718 Cayman Clubsport MR korišćeni su novi kompozitni materijali  od prirodnih vlakana. Za osnovu su upotrebljena obrađena lanena vlakna na koju su, specijalnim postupkom, dodavana prirodna, biorazgradiva vlakna materijala koji su dobijeni prirodnim putem i koja se mogu reciklirati.

Uspešno savladani svi testovi pa i onaj najteži na „Zelenom paklu“

Ova kompozitna prirodna vlakna su prošla sve provere i zadovoljavaju najstrožije bezbedonosne standarde ali i one koji se tiču kvaliteta. Zato je uostalom i promocija održana na najtežoj stazi na svetu, čuvenom „Zelenom paklu“  Nirburgringa, maratonskoj trci od 24 časa.

Ovi materijali su zamena za dosadašnja ugljenična vlakna, dosta su jeftiniji i lako se dobijaju prirodnim putem.

Porsche-718-Sportclub-MR-delovi-od-prirodnih-vlakana

Poznati automobilski gigant  je od početka 2019. od ovog materijala, eksperimentalno,  proizvodio vrata i zadnje krilo na serijskom trkačkom vozilu da bi sada, na trci u Nirburgringu, na pistu izašla  trkačka mašina koja je imala i blatobrane,  prednji i zadnji poklopac, spojlere, pragove, difuzore, napravljene od kompozitnog materijala od prirodnih vlakana. Dakle one delove koji trpe izuzetne velike sile tokom ubrzavanja i kočenja.

Novi materijal će zameniti brojne metalne i plastične delove na automobilima

Bitna su i druga svojstva ovog materijala kada se radi o primeni na automobilima. Najvažnija je težina ali i takozvana krutost koja je sa ovim materijalima skoro istovetna kao kod karbonskih, daleko skupljih materijala. Delovi izrađeni od ovog materijala bez ikakvih problema menjaće delove napravljene od metala ali i plastike. Pri tome je za njihovo dobijanje potrebno mnogo manje ulaganja ali i energije.

U nemačkoj kompaniji  ističu da  masovno korišćenje  ovih materijala nikako neće uticati na proizvodnju hrane.

Ceo projekat počeo je još 2016. godine saradnjom Poršea,  Saveznog ministarstva za hranu i poljoprivredu Nemačke, instituta  Fraunhofer WKI iz Nemačke i kompanije Bcomp iz Švajcarske.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

20. oktobar 2020. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

Holandija dobija gradsku cetvrt ciji ce stanovnici morati da dele automobile

Stanovnici nove gradske četvrti u Holandiji će morati da dele automobile

20. oktobar 2020. - Utreht, četvrti grad po veličini u Holandiji, dobiće naselje čiji će stanovnici deliti automobile

zeleni celik elektricna vozila studija

Prelazak na zeleni čelik neznatno utiče na cenu električnih vozila

20. oktobar 2020. - Prelazak na 100 odsto zelenog čelika do 2040. koštao bi samo osam evra, zbog troškova CO2 emisija, kao i pada troškova proizvodnje čelika

hrvatska punionice elektricna vozila hgk

Hrvatska će u punjače za električna vozila uložiti 200 miliona evra

20. oktobar 2020. - Uredba o uvođenju infrastrukture za alternativna goriva stupila je na snagu 13. aprila u EU i donosi brojne obaveze za Hrvatsku