Foto: ICGB / LinkedIn
U planu je podizanje kapaciteta gasovoda Interconnector Greece-Bulgaria (IGB), koji povezuje Grčku i Bugarsku, sa tri na pet milijardi kubnih metara godišnje. U toku je faza neobavezujućeg ispitivanja tržišta. Taj koridor će imati ključnu ulogu za diverzifikaciju snabdevanja Srbije i okolnih zemalja.
ICGB, operator interkonektora IGB, namerava da poveća tehnički kapacitet sa trenutne tri milijarde na pet milijardi kubika godišnje. Kompanija je proglasila početak prve faze procesa procene zainteresovanosti za taj projekat. Tržišni akteri će joj u prvoj fazi poslati neobavezujuće upite za raspoloživost budućeg kapaciteta.
Ta procedura se sprovodi u skladu sa aktom Regulation (EU) 2017/459 (NC CAM). Reč je o uredbi Evropske unije o sistemskom pravilniku za alokaciju kapaciteta u ovom sektoru. Tekući projekat je ključni korak za jačanje dugoročne energetske bezbednosti u regionu, ističe ICGB.
Zainteresovani učesnici na tržištu su pozvani da predaju, na neobavezujućoj osnovi, indikativne podatke o svojoj potražnji. Rok je 1. septembar. Sva relevantna dokumentacija i smernice o učešću dostupne su na ICGB-ovoj stranici za javne konsultacije.
Procena potražnje na tržištu uključuje i fazu sa obavezujućim prijavama, da bi se odredila izvodljivost potencijalnog proširenja kapaciteta. Ovaj proces se sprovodi u bliskoj saradnji sa susednim operatorima sistema prenosa (TSO-ovima) gasa, navode u kompaniji.
Proširivanje IGB-ovog kapaciteta je strateški potez za ceo region, poručili su ICGB-ovi čelni ljudi
Pojačavanje kapaciteta interkonektora IGB je strateški potez za ceo region, istakli su izvršni direktori kompanije Jorgos Satlas i Teodora Georgijeva. „Kao prva trasa za diverzifikovano snabdevanje Bugarske prirodnim gasom, IGB ima presudnu ulogu u obezbeđivanju sigurne, održive energije za Jugoistočnu Evropu. Ostajemo, sa svojim partnerima, čvrsto posvećeni ovom procesu i uvođenju jače konektivnosti i otpornosti u regionu širom regiona“, dodali su.
Nakon ove faze, ICGB i susedni TSO-ovi treba da sastave izveštaje o proceni potražnje za svaku tačku interkonekcije. Ta dokumentacija će poslužiti kao osnov za moguće naredne korake, uključujući predloge projekata, konsultacije i regulatorna odobrenja, stoji u objavi.
Između ostalog, vest je značajna jer Srbija, Mađarska, Bosna i Hercegovina i Severna Makedonija u potpunosti ili u ogromnoj meri zavise od ruskog gasa. On stiže preko Turskog toka i njegovog nastavka na istom koridoru, Balkanskog toka. IGB i interkonekcija Srbija-Bugarska omogućavaju ovim zemljama pristup gasu iz Azerbejdžana kao i iz dva terminala za tečni prirodni gas (LNG) u Grčkoj.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.