Otpad

Pokrenut projekat za unapređenje upravljanja EE otpadom

Pokrenut-projekat-za-unapredjenje-upravljanja-EE-otpadom

Foto: Facebook/NALED

Objavljeno

25.05.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.05.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo zaštite životne sredine je potpisalo sporazum o saradnji sa NALED-om, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) i kompanijama Gorenje i Coca-Cola HBC na zajedničkoj realizaciji projekta “Ka boljem upravljanju električnim i elektronskim otpadom u Srbiji”.

Prema rečima Stanke Pejanović, generalne direktorke kompanije Gorenje u Srbiji, koja godišnje plati eko takse u vrednosti oko 3 miliona evra i nosi se sa nelojalnom kokurencijom, koja ne plaća ovaj namet, projekat je pokrenut sa ciljem da se uspostave fer uslovi na tržištu i da država obezbedi sveobuhvatnu naplatu naknade. Pejanović je objasnila da je cilj da se unapredi jedinstveni elektronski registar proizvođača i uvoznika i kroz izmenu procedura poboljša sistem naplate naknade, kao i proces sakupljanja otpada u lokalnim samoupravama, navodi se u saopštenju NALED-a.

U Srbiji posluje više od 11.000 proizvođača i uvoznika proizvoda koji nakon upotrebe postaju posebni tokovi otpada, kao što su kućni uređaji i IT oprema, ali je tek 49% podnelo nadležnim institucijama godišnji izveštaj o količinama stavljenim u promet tokom 2017., pri čemu ovi izveštaji predstavljaju osnovu za određivanje i naplatu naknade.

Firme koje ne plaćaju naknadu predstavljaju nelojalnu konkurenciju odgovornoj privredi jer naknada u konačnoj ceni proizvoda učestvuje i više od 10%, saopštio je NALED.

Predviđeno unapređenje softvera i uvezivanje institucija

Sredstva za realizaciju projekta “Ka boljem upravljanju električnim i elektronskim otpadom” obezbedili su GIZ i kompanije Gorenje i Coca-Cola. Predviđeno je unapređenje softvera za evidenciju obveznika i naplatu naknade, uvezivanje resornih institucija – Ministarstva zaštite životne sredine, Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA), Uprave carina i inspekcija, kao i jačanje svesti o značaju sakupljanja i reciklaži elektronskog i električnog otpada.

Članovi NALED-a su takođe ukazali su na potrebu izmene naknade za unapređenje životne sredine, u procesu donošenja zakona o naknadama za upotrebu javnih dobara. S obzirom na to da osnovicu za obračun visine naknade predstavlja površina nekretnine ili prihod, a ne emisija zagađenja, NALED smatra da je reč o nametu parafiskalnog karaktera.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska subvencije zelena tranzicija ministarstvo fzoeu

Hrvatska će 2025. podeliti subvencije od 652 miliona evra za zelenu tranziciju

25. maj 2018. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavili su godišnji plan javnih poziva

hrvatska zadar otpadne vode septicke jame

Hrvatska dobila novac EU da zatvori septičke jame na Jadranskoj obali

25. maj 2018. - Evropska komisija je odobrila finansiranje projekta za unapređenje kanalizacione infrastrukture u Zadru i Petrčanima

eps biomasa biogas biometan ugalj termoelektrane

EPS ispituje potencijal biomase za zamenu uglja u termoelektranama

25. maj 2018. - Elektroprivreda Srbije je raspisala javnu nabavku u kojoj traži studiju o mogućnostima da koristi biogas (biometan) i biomasu

Koka-Kola smanjila ciljeve zastite zivotne sredine

Coca-Cola ublažila svoje ciljeve zaštite životne sredine

25. maj 2018. - Coka-Cola je umanjila vlastite ciljeve za zaštitu životne sredine, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo ekoloških aktivista