Ministarstvo zaštite životne sredine je potpisalo sporazum o saradnji sa NALED-om, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) i kompanijama Gorenje i Coca-Cola HBC na zajedničkoj realizaciji projekta “Ka boljem upravljanju električnim i elektronskim otpadom u Srbiji”.
Prema rečima Stanke Pejanović, generalne direktorke kompanije Gorenje u Srbiji, koja godišnje plati eko takse u vrednosti oko 3 miliona evra i nosi se sa nelojalnom kokurencijom, koja ne plaća ovaj namet, projekat je pokrenut sa ciljem da se uspostave fer uslovi na tržištu i da država obezbedi sveobuhvatnu naplatu naknade. Pejanović je objasnila da je cilj da se unapredi jedinstveni elektronski registar proizvođača i uvoznika i kroz izmenu procedura poboljša sistem naplate naknade, kao i proces sakupljanja otpada u lokalnim samoupravama, navodi se u saopštenju NALED-a.
U Srbiji posluje više od 11.000 proizvođača i uvoznika proizvoda koji nakon upotrebe postaju posebni tokovi otpada, kao što su kućni uređaji i IT oprema, ali je tek 49% podnelo nadležnim institucijama godišnji izveštaj o količinama stavljenim u promet tokom 2017., pri čemu ovi izveštaji predstavljaju osnovu za određivanje i naplatu naknade.
Firme koje ne plaćaju naknadu predstavljaju nelojalnu konkurenciju odgovornoj privredi jer naknada u konačnoj ceni proizvoda učestvuje i više od 10%, saopštio je NALED.
Predviđeno unapređenje softvera i uvezivanje institucija
Sredstva za realizaciju projekta “Ka boljem upravljanju električnim i elektronskim otpadom” obezbedili su GIZ i kompanije Gorenje i Coca-Cola. Predviđeno je unapređenje softvera za evidenciju obveznika i naplatu naknade, uvezivanje resornih institucija – Ministarstva zaštite životne sredine, Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA), Uprave carina i inspekcija, kao i jačanje svesti o značaju sakupljanja i reciklaži elektronskog i električnog otpada.
Članovi NALED-a su takođe ukazali su na potrebu izmene naknade za unapređenje životne sredine, u procesu donošenja zakona o naknadama za upotrebu javnih dobara. S obzirom na to da osnovicu za obračun visine naknade predstavlja površina nekretnine ili prihod, a ne emisija zagađenja, NALED smatra da je reč o nametu parafiskalnog karaktera.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.