OIE

Podrška u grantovima, zajmovima za fotonaponske panele u Crnoj Gori

grantovima zajmovima fotonaponske panele u Crnoj Gori

Investiciono-razvojni fond Crne Gore

Objavljeno

08.07.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.07.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Privrednici i poljoprivrednici u Crnoj Gori moći će da konkurišu za subvencije od ukupno sto hiljada evra za projekte korišćenja obnovljivih izvora energije i da dobiju zajmove do 400.000 evra za postavljanje fotonaponskih sistema.

Investiciono-razvojni fond (IRF) i Fond za zaštitu životne sredine (Eko fond) počinju saradnju u zelenom finansiranju u Crnoj Gori. Protokol su potpisali izvršna direktorica IRF-a Irena Radović i vršilac dužnosti izvršnog direktora Eko fonda Draško Boljević, u prisustvu predsjednika Odbora direktora IRF-a Velizara Kaluđerovića i predsednice Odbora direktora Eko fonda Nataše Jevrić.

Oni će sprovesti javni konkurs za dodelu bespovratnih podsticajnih sredstava od ukupno sto hiljada evra. Subvencije su za projekte korišćenja obnovljivih izvora energije, a realizuje ih Eko-fond uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori.

Uštede, produktivnost, smanjenje emisija

Grantovi iznose do 40 odsto prihvatljivih troškova ili najviše 25.000 evra po korisniku. Ciljevi projekta su smanjenje troškova na ime električne energije, povećanje produktivnosti privrednika i poljoprivrednika i značajno smanjenje emisija ugljen-dioksida, kažu u Eko-fondu.

Sa svoje strane, IRF je saopštio da će kreditirati krajnje korisnike putem novog Programa podrške razvoju zelenih poslova u Crnoj Gori – Fotonaponski paneli za privredu i poljoprivredu. Fond je saopštio da će sredstva odobravati preduzetnicima, poljoprivrednicima i mikro, malim i srednjim preduzećima.

Program na tragu međunarodnih sporazuma o klimi

Krediti će iznositi od 3.000 do 400.000 evra po kamatnoj stopi od tri odsto na godišnjem nivou i uz rok otplate do 10 godina uključujući grejs period do godinu dana, saopšteno je.

Ovom prilikom, direktorica Radović je istakla važnost partnerstva IRF-a i Eko-fonda u pravcu podsticaja veće upotrebe čiste energije i poboljšanju energetske efikasnosti, s ciljem smanjenja emisija ugljen-dioksida i uštede u troškovima za energiju u sektoru mikro, malih i srednjih preduzeća, te poljoprivrednih proizvođača. Istakla je uverenje da će ovaj i slični programi doprineti postizanju dugoročnih ciljeva Crne Gore u kontekstu Pariskog sporazuma, Evropskog zelenog sporazuma i UN-ovih ciljeva održivog razvoja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

8. jul 2021. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

geotermalni potencijal hrvatska

Potvrđen značajan geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici

8. jul 2021. - Proizvodnja samo iz jedne geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba gradskog sistema grejanja.

najveća plutajuca solarna elektrana u evropi

Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počela s radom

8. jul 2021. - U Francuskoj je puštena u rad najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi – Les Ilots Blandin.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

8. jul 2021. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u