Energetska efikasnost

Podrška GIZ ORF-EE članicama Energetske zajednice u pripremi Prvih godišnjih izvještaja o energetskoj efikasnosti

Ministarstvo energetike GEF energetska efikasnost

Slika: Pixabay

Objavljeno

12.07.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.07.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U okviru sastanka Koordinacijske grupe za energetsku efikasnost (EECG) pri Energetskoj zajednici, održanog 28. juna u Beču, razgovarano je o temi praćenja i izvještavanja o izvršenju obaveza iz EU Direktive o energetskoj efikasnosti (2012/27/EU). Primjena ove Direktive postaje obavezna za sve ugovorne strane u Energetskoj zajednici (EnC) od oktobra 2017. godine.

U okviru sesije se govorilo o potrebama i neophodnim koracima za utvrđivanje i postavljanje ciljeva za povećanje energetske efikasnosti koje bi sve ugovorne strane u Energetskoj zajednici trebale postići do 2020. godine. Moderatori radnog dijela sastanka su bili predstavnici GIZ ORF-EE projekta, koji su predstavili i obrazac za praćenje napretka i izvještavanje.

Razvijen od strane ORF-EE projekta obrazac je namjenjen članicama EnC za pripremu svog Prvog godišnjeg izvještaja na način propisan Direktivom o energetskoj efikasnosti (EED). Ovaj dio sastanka je stoga predstavljao i mini radionicu u okviru koje je Armin Teskeredžić, ekspert ispred ORF-EE projekta, ponudio savjete i preporuke za izbor kvalitetnih izvora i načina prikupljanja podataka koji će osigurati efektivnu izradu izvještaja, uz osvrt na osnovne zakonodavne i druge mjere bitne za ispunjenje ciljeva do 2020. godine.

Obrazac je strukturisan tako da obuhvati podatke o stepenu ispunjenja obaveza po svakom relevantnom članu Direktive o energetskoj efikasnosti. Pored toga sadrži i informacije o napretku implementacije u različitim sektorima, uključujući i iznose potrošnje primarne i finalne energije.

Obrazac povezuje obavezne elemente izvještaja sa ciljevima ove direktive i sa mapom puta za njenu implementaciju, kako bi olakšao prelazak sa ranijeg načina izvještavanja zasnovanog na obavezama definisanim Direktivom o efikasnosti konačne potrošnje energije i energetskih usluga, na novi način zasnovan na obavezama koje su definisane u predstojećoj Direktivi o energetskoj efikasnosti.

Jasna Sekulović, voditeljica GIZ ORF-EE projekta, je tom prilikom navela da će ugovorne strane u Energetskoj zajednici koristiti ovaj obrazac za izradu svih budućih obaveznih izvještaja.

Tokom sastanka Grupe za koordinaciju je zaključeno da će projekat ORF-EE u narednom periodu ugovornim stranama u jugoistočnoj Evropi pružati i mentorsku podršku, sa naglaskom na pripremu ovog izvještaja i druge relevantne obaveze.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

termalno skladiste u svedskoj

Podzemno skladište lož-ulja u Švedskoj pretvoreno u termalno skladište energije

12. jul 2017. - Nekadašnje skladište lož-ulja, smešteno u pećini ispod grada Vesterosa u Švedskoj, pretvoreno je u toplotnu...

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

12. jul 2017. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

EUSEW 2025. Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

EUSEW2025: Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

12. jul 2017. - Devetnaesta Evropska nedelja održive energetike (EUSEW) održaće se od 10. do 12. juna u Briselu, uz onlajn prenos

Slovenija azurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

OIE

Slovenija usvojila ažurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

12. jul 2017. - Slovenija u prepravljenom NEPN-u za 2030. predviđa 400 megavata u baterijama, 100 megavata u elektrolizerima i veći kapacitet reverzibilnih hidroelektrana