OIE

Počeo regionalni projekat Platforma za dijalog eksperata o regionalnim politikama u oblasti obnovljivih izvora energije

Platforma-za-dijalog-eksperata-o-regionalnim-politikama-u-oblasti-obnovljivih-izvora-energije-REPCONS

Photo: NERDA

Objavljeno

25.06.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.06.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sastankom u Beogradu danas zvanično je počela implementacija regionalnog projekta „Platforma za dijalog eksperata o regionalnim politikama u oblasti obnovljivih izvora energije“. U projektu koji finansira Evropska fondacija za klimu učestvuju eksperti i organizacije civilnog društva iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, a projekat ima za cilj da ubrza proces energetske tranzicije kroz veće korišćenje obnovljivih izvora energije.

Vlade zemalja Zapadnog Balkana obavezale su se brojnim međunarodnim ugovorima da sprovedu proces energetske tranzicije, sa posebnim fokusom na dekarbonizaciju energetskog sektora. Iako su potencijali veliki, pre svega u proizvodnji energije iz obnovljivih izvora, brojne analize trenutne situacije u regionu pokazuju da proces energetske tranzicije nije daleko odmakao i da napore treba intenzivirati.

Projekat „Platforma za dijalog eksperata o regionalnim politikama u oblasti obnovljivih izvora energije“ (Eng. Renewable Energy Policy Consensus – REPCONS), koji će se u narednih godinu dana realizovati u tri zemlje regiona (Srbija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora), treba da podstakne brži proces energetske tranzicije kroz definisanje prioriteta energetskih politika, uspostavi dijalog eksperata u regionu sa ciljem podrške izradi politika za razvoj obnovljivih izvora energije u skladu sa smernicama Energetske zajednice 2030-2050, kao i da ojača regionalnu saradnju u ovoj oblasti.

Profesor Mirza Kušljugić sa Fakulteta elektrotehnike Univerziteta u Tuzli i regionalni ekspert na REPCONS projektu, rekao je danas u Beogradu: „Kroz realizaciju ovog značajnog regionalnog projekta očekujemo da ćemo izvršiti identifikaciju politika i mjera kojima se podstiče ubrzan razvoj korištenja obnovljivih izvora energije i koje doprinose integrisanom klimatskom i energetskom planiranju u zemljama učesnicima u projektu. Također, namjeravamo uspostaviti regionalnu platformu za dijalog eksperata, a ujedno planiramo i kreirati bazu eksperata uključenih u izradu ključnih energetskih politika u ove tri zemlje. Sve ove aktivnosti će voditi i ka unapređenju saradnje partnerskih zemalja usmjerenoj ka jačanju regionalne perspektive u procesu izrade Nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NEKP).“

Nosilac projekta je Udruženje za razvoj NERDA iz Tuzle, BiH, dok su partneri u implementaciji organizacije civilnog društva Asocijacija za održivi razvoj ASOR iz Srbije, Mreža za promociju aktivnosti u oblasti klimatskih promjena i energetike – CLEAN iz Crne Gore i Centar za promociju održivog razvoja – CPOR iz Srbije, koji će imati ulogu medijskog partnera na projektu.

„Uloga medija u procesu energetske tranzicije je veoma značajna i važna iz dva razloga – za ostvarivanje ovog procesa važna je redovna dostupnost informacija, ali, istovremeno, mediji  imaju važnu ulogu u edukaciji javnosti o ovoj i srodnim temama. Portal Balkan Green Energy News pratiće aktivnosti ovog projekta i o njima redovno izveštavati, čime ćemo ovaj projekat učiniti vidljivijim čitaocima našeg portala –  brojnim zainteresovanim  javnostima iz regiona, ali i sveta,“ izjavila je Branislava Jovičić, urednica portala.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Benzin iz vazduha

Benzin iz vazduha

25. jun 2019. - Nova tehnologija kombinuje direktno hvatanje CO2 iz vazduha sa sintezom goriva koje se može koristiti bez izmene postojećih motora.

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

25. jun 2019. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

geotermalni potencijal hrvatska

Potvrđen značajan geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici

25. jun 2019. - Proizvodnja samo iz jedne geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba gradskog sistema grejanja.

najveća plutajuca solarna elektrana u evropi

Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počela s radom

25. jun 2019. - U Francuskoj je puštena u rad najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi – Les Ilots Blandin.