Energetska kriza

Počela izgradnja bugarske deonice gasovoda sa Srbijom

Foto: Aleksandar Vučić/Facebook

Objavljeno

01.02.2023.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.02.2023.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

U Bugarskoj je danas započela izgradnja bugarske deonice gasovoda sa Srbijom u prisustvu najviših predstavnika dve susedne države. Gasovod će biti alternativa postojećoj gasnoj interkonekciji između dve zemlje, kojom sada stiže samo plavi energent iz Rusije.

Planirano je da novi gasovod Niš-Dimitrovgrad-Sofija počne da radi krajem ove godine i da omogući Srbiji da se snabdeva prirodnim gasom iz terminala za tečni prirodni gas u Grčkoj i Turskoj, ali i cevovodima iz Azerbejdžana i drugih zemalja.

Ukupna dužina gasovoda je 170 kilometara, a od toga u Srbiji, gde je gradnja počela pre godinu dana, 109 kilometara, a kpacitet je 1,8 milijardi kubika.

U Kostinbrodu, nedaleko od Sofije, početku radova prisustvovali su predsednici Bugarske i Srbije, Rumen Radev i Aleksandar Vučić, ministri energetike dve zemlje, Rosen Hristov i Dubravka Đedović, kao i direktor Bulgartransgasa (Bulgartransgaz) i Srbijagasa Vladimir Malinov i Dušan Bajatović.

Radev: Bugarska se pokazala kao pouzdana tranzitna zemlja

Predsednik Bugarske Rumen Radev izjavio je da se Bugarska pokazala kao pouzdana tranzitna zemlja jer je u najgoroj situaciji, kada je ostala bez ruskog gasa, nastavila da prenosi gas u Srbiju. On je istakao da je ovaj gasovod zalog za budućnost regiona, i panevropsku budućnost.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se nada da će gradnja gasnog interkonektora da se završi do oktobra i da gas poteče do kraja godine. On je istakao da će projekat omogućiti da se diversifikuju izvori snabdevanja Srbije i uvozi više gasa.

Vučić: Pregovori sa Azerbejdžanom nisu laki, a tu je i Rusija

Vučić je naglasio da bi Srbija odgovaralo da brzo postigne dogovor sa Azerbejdžanom o isporukama gasa, ali da to neće biti lako, jer bi treblo dogovoriti cenu, s tim da ova zemlja traži da se potpišu dugoročni ugovori na deset i više godina. Srbija, kako je rekao, mora i da razgovara sa Rusima, i da sagleda geopolitičku situaciju.

Ministar energetike Bugarske Rosen Hristov izjavio je da njegova zemlja prihvata svoju odgovornost da bude garant bezbednosti u regionu. On je naglasio da ovaj gasovod daje priliku da i BUgarskai region dobiju niže cene gasa.

Inače, vrednost gasovoda u Srbiji je 85,5 miliona evra, od čega je 25 miliona kredit Evropske investicione banke (EIB), 49,6 miliona evra su bespovratna sredstva EU, a preostalih oko 11 miliona evra obezbedila je Vlada Srbije i Srbijagas.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Rusija Ukrajina kompresorsku stanicu Turski tok

Rusija objavila da je Ukrajina napala kompresorsku stanicu za Turski tok

1. februar 2023. - Rusija je objavila da je njena protivvazdušna odbrana oborila dronove kojima je Ukrajina napala kompresorsku stanicu za Turski tok

Vucic Rusija americkih sankcija izadje izADE vlasniStva NIS

Vučić: Rusija zbog američkih sankcija mora da izađe iz vlasništva nad NIS-om

1. februar 2023. - Rusija zbog novih američkih sankcija protiv Gazprom Nefta mora hitno i potpuno da izađe iz vlasništva nad NIS-om, tvrdi predsednik Vučić

Cene gasa EU porastu Ukrajina zapusila cevovode iz Rusije

Cene gasa u EU u porastu nakon što je Ukrajina zapušila cevovode iz Rusije

1. februar 2023. - U Evropi je cena gasa skočila pet odsto na nedeljnom nivou nakon što je Ukrajina zatvorila cevovode koji prenose plavo gorivo iz Rusije

Bugarska sankcija prekine tranzit ruskog gasa u Srbiju

Bugarska zbog sankcija možda prekine tranzit ruskog gasa u Srbiju

1. februar 2023. - Bugarska upozorava da će prekinuti tranzit ruskog gasa u Srbiju i dalje u okolne zemlje, ukoliko Gazprom ne nađe alternativu za plaćanje.