Foto: Borut Cvetko / NGEN
Slovenačke energetske kompanije Petrol i NGEN su udružile snage u digitalizaciji energetskog sektora u cilju efikasnijeg upravljanja energijom, boljeg prilagođavanja fluktuacijama u proizvodnji i potrošnji električne energije i optimizacije troškova. Sarađivaće i u Hrvatskoj, Srbiji i drugim zemljama regiona.
Petrol je potpisao krovni sporazum o poslovnoj saradnji sa takođe slovenačkom kompanijom NGEN, energetske rešitve, u razvoju i primeni naprednih energetskih rešenja i ubrzavanju digitalizacije u upravljanju energijom. Saopštili su da novo partnerstvo odražava zajedničku posvećenost energetskoj tranziciji i održivom razvoju, buduće da će raditi na tehnologijama koje omogućavaju efikasno korišćenje energije i povećanje energetske nezavisnosti kompanija i domaćinstava.
Saradnja će biti usredsređena na digitalizaciju u energetskom sektoru u cilju efikasnijeg upravljanja energijom, boljeg prilagođavanja fluktuacijama u proizvodnji i potrošnji električne energije i optimizacije troškova. Petrol je objavio da će to doprineti razvoju njegovih usluga na polju pametnih energetskih sistema i dodao da je to ključno za dostizanje njegovih ciljeva održivog razvoja i umanjenje ugljeničnog otiska.
Ninčević: Partnerstvo s NGEN-om nam otvara dodatne prilike za optimalno upravljanje tokovima energije i pružanje pametnih usluga koje doprinose stabilnosti elektroenergetske mreže i umanjivanju ugljeničkog otiska
„Energetska tranzicija je jedno od Petrolovih strateških usmerenja, pa s ovom saradnjom uvodimo nova rešenja koja omogućavaju našim klijentima da efikasnije i održivije koriste energiju. Partnerstvo s NGEN-om nam otvara dodatne prilike za optimalno upravljanje tokovima energije i pružanje pametnih usluga koje doprinose stabilnosti elektroenergetske mreže i umanjivanju ugljeničkog otiska,“ izjavio je član Upravnog odbora kompanije Petrol Marko Ninčević, zadužen za energetsku tranziciju i lanac snabdevanja.
Saradnja će biti centrirana na tri oblasti. Prva je pametno energetsko upravljanje u realnom vremenu, za poboljšavanje analize i optimizacije proizvodnje i potrošnje energije, na osnovu naprednih digitalnih rešenja. Segment sistemskih usluga za stabilnost električne mreže uvodi tehnologije koje jačaju balans između proizvodnje i potrošnje električne energije. Treći deo je trgovanje električnom energijom zasnovano na razvoju rešenjâ za upravljanje balansnim grupama i optimizaciju troškova potrošnje električne energije.
NGEN-ova rešenja su osmišljena za domaćinstva, kompanije, krupnu industriju, operatore mreže
NGEN, koji pruža napredna rešenja u energetici, sarađivaće s kompanijom Petrol na uvođenju inovativnih pristupa u domenu baterijskog skladištenja energije, sistemskih usluga za stabilnost elektromreže i optimizaciju potrošnje električne energije u realnom vremenu.
„U NGEN-u verujemo da su digitalizacija i optimizacija tokova energije ključne za uspešnu energetsku tranziciju. Naša rešenja su osmišljena tako da sveobuhvatno pokrivaju potrebe svih aktera u energetskom sektoru – od domaćinstava i preduzeća do velikih industrijskih sistema i operatora mreže. Partnerstvo s Petrolom nam omogućava da udružimo svoje inovativne tehnologije u području pametnog upravljanja energijom, sistemskih usluga i trgovanja električnom energijom te ih integrišemo u širi energetski ekosistem“, izjavio je suosnivač i generalni direktor grupacije NGEN Roman Bernard.
To će omogućiti klijentima da efikasnije, održivije i ekonomičnije koriste energiju, uz istovremeno doprinošenje stabilnosti elektroenergetske mreže i razvoj naprednih usluga u energetici, naglasio je. „Verujemo da će saradnja s Petrolom, uz pomoć naprednih tehnologija, analize podataka i stručnog znanja oba partnera značajno doprineti oblikovanju budućnosti energetike“, izjavio je Bernard.
NGEN je nedavno u Firstenfeldu instalirao najveće baterijsko skladište energije u Austriji. Ova kompanija je specijalizovana za prvoklasne baterijske sisteme za skladištenje energije i pametna energetska rešenja. U evropskim zemljama razvija pogone ukupnog kapaciteta 1,6 gigavat-sati.
Digitalna rešenja će postepeno postajati dostupna širem krugu korisnika
Srž nove saradnje je digitalna platforma SG Connect za pametno uvezivanje, u realnom vremenu, proizvođača i potrošača električne energije. Ta alatka omogućava upravljanje energetskom fleksibilnošću i optimalno skladištenje i distribuciju energije preko baterijskih skladišta, što pomaže domaćinstvima i privredi da optimizuju troškove na ime energenata putem prilagođavanja potrošnje uslovima na tržištu.
Ona takođe omogućava učestvovanje u pružanju sistemskih usluga i doprinosi povećanju stabilnosti električne mreže tako što reaguje na fluktuacije u mreži.
SG Connect upravljanje energetskom fleksibilnošću i optimalno skladištenje i distribuciju energije preko baterijskih skladišta
Partnerstvo uključuje plan za širenje pomenutih rešenja na Hrvatsku, Srbiju i druga tržišta na kojima je Petrol već prisutan. Digitalna rešenja će postepeno postajati dostupna širem krugu korisnika, što donosi veću fleksibilnost i isplativost u okolnostima naglih promena u energetici, dodale su ove dve slovenačke kompanije.
Jedna od glavnih prednosti nove saradnje je mogućnost prilagođavanja dinamičnim tržišnim okolnostima i promenama regulative u energetskom sektoru, saopšteno je. Petrol i NGEN su poručili da će razvijati rešenja za održivije i efikasnije korišćenje energije namenjena industrijskim korisnicima, javnom sektoru i domaćinstvima.
„Zbog sve veće dinamičnosti energetskih tržišta je neophodno da preduzeća usvajaju rešenja koja omogućavaju proaktivno upravljanje energijom. Ovim partnerstvom uspostavljamo nov standard u oblasti upravljanja fleksibilnošću na tržištu električne energije, što će koristiti svim grupama potrošača“, istakao je Ninčević.
Petrol, najveća energetska kompanija u Sloveniji, trguje naftnim derivatima i prirodnim gasom i upravlja benzinskim stanicama. Takođe se bavi trgovinom električnom energijom i distribuira gas. U poslednjih dve decenije se proširio po regionu Balkana i ušao u sektore energetskih usluga, daljinske energetike i razvoja projekata za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora i upravljanja takvim elektranama.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.