Otpad

Peta beogradska pobedila na takmičenju u rešavanju problema otpadne vode iz mlekarske industrije

Tech Case Study 2020

Slika: Pobednički tim

Objavljeno

12.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Na ovogodišnjem takmičenju Tehnološka studija slučaja (Tech Case Study 2020), čiji je cilj da srednjoškolci iz cele Srbije testiraju svoje inženjerske veštine kroz rešavanje problema iz oblasti održivog razvoja, pobedio je tim “5a” iz Pete beogradske gimnazije sa rešenjem kojim bi se nusproizvodi mlekarske industrije koristili za proizvodnju voćnog jogurta, a iz otpadnih voda dobijalo đubrivo.

Takmičenje Tech Case Study 2020 održano je ove godine po drugi put u organizaciji Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Zadatak je bio zasnovan na scenariju pomora ribe zbog izlivanja otpadnih voda iz mlekare

Zadatak je bio zasnovan na jednom potencijalnom scenariju sa kojim se mogu susreti budući inženjeri zaštite životne sredine u radu sa prehrambenom industrijom – pomoru ribe zbog ispuštanja neprečišćenih otpadnih voda iz obližnje mlekare, a od budućih tehnologa se očekivalo da unaprede tehnološki postupak kako bi sprečili buduće ovakve događaje.

Cilj je bio i da se poveća profitabilnost procesa uz što bolje iskorišćenje sirovina i sporednih proizvoda kao i da se smanji negativan uticaj na životnu sredinu.

Pobednički tim fokusirao se na projektovanje novog sistema za prečišćavanje otpadnih voda kako bi se prvobitna koncentracija zagađujućih materija svela na minimum i predložio upotrebu zeolita za eliminisanje štetnih supstanci uz prethodnu eliminaciju nerastvornih masti i ulja u separatoru.

Nusproizvodi prečišćavanja vode bi se koristili kao đubrivo

Nusproizvodi prečišćavanja otpadne vode polimerima bi se iskoristilii za dobijanje kompozita koji bi kasnije služili kao đubrivo, a surutka kao nusproizvod proizvodnje sira bi se iskoristila za proizvodnju voćnih jogurta.

Tim se osvrnuo i na marketinška rešenja kao i principe društveno-odgovornog poslovanja za poboljšanje poslovanja mlekare.

U finalnom nadmetanju učestvovalo je deset timova srednjoškolaca sa po 3-4 učenika koji su radili uz pomoć mentora. Polufinalno takmičenje je ove godine zbog situacije sa COVID-19 održano onlajn.

Takmičenje su osmislili studenti Tehnološko-metalurškog fakulteta, a podršku daje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Ove godine podršku je pružila i ambasada Švedske u Beogradu kroz projekat IED Serbia, koji se bavi implementacijom Direktive o industrijskim emisijama u Srbiji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

zero waste, grad bez otpada

Kako evropske i svetske opštine menjaju pristup otpadu

12. jun 2020. - Mreža Zero Waste Europe je predstavila ključna dostignuća i napredak koje su gradovi širom Evrope i sveta ostvarili u procesu eliminisanja otpada

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

12. jun 2020. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

12. jun 2020. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

12. jun 2020. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra