OIE

Ove godine samo pet novih centrala na obnovljive izvore 

Slika: Pixabay

Objavljeno

13.09.2016.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.09.2016.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Prema najnovijim podacima Agencije za energetiku Republike Makedonije (AERM), elektrane koje koriste obnovljive izvore, ne računajući velike hidrocentrale, imaju ukupni kapacitet od 117,8 megavata. To je nesrazmerno nizak udeo zbirne snage u proizvodnji struje, izvestio je portal Build.mk.

Svih 168 jedinica u kategoriji zajedno ima snagu ekvivalentnu samo jednoj termoelektrani, TEC Oslomej u Kičevu, od 125 megavata.

U registar kapaciteta električne energije iz obnovljivih izvora je u prvih devet meseci ove godine dodato pet postrojenja. Četiri su mali hidrosistemi, a jedinom preostalom, koja radi na bio-gas, upravlja Pelagonija enerdži –Pelagonija Energy dooel. Projektovane za proizvodnju ukupno 377 gigavat-sati godišnje. Ove godine nijedno novo postrojenje na solarnu energiju nije pušteno u rad. Ima ih 102, sa svega 16,72 megavata instalisane snage zajedno.

Prema rečima Darka Janevskog, eksperta za obnovljive izvore energije, procedura za prostorno planiranje i dobijanje građevinskih dozvola traje dugo. Dodao je da je uvreženo mišljenje i istovremeno pogrešna percepcija da ulaganje u obnovljive izvore obuhvata samo dobijanje energetske dozvole, fidin (feed-in) tarife i statusa povlašćenog proizvođača struje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

evropska unija prva cena cbam certifikata evropska komisija

Evropska komisija odredila prvu cenu CBAM sertifikata

13. septembar 2016. - Evropska komisija je objavila prvu cenu CBAM sertifikata za prvi kvartal 2026. na svojoj veb stranici posvećenoj ovoj prekograničnoj taksi

hrvatska vetroelektrana ve cemernica vsb total

TotalEnergies gradi vetropark u Hrvatskoj

13. septembar 2016. - Vetropark Čemernica trebalo bi da bude izgrađen na teritoriji opštine Dicmo i grada Trilja nedaleko od Splita

hrvatska rimac technology novi bmw i7 sedan baterija zagreb

Rimac i BMW otkrivaju novi model električnog i7 Sedana 22. aprila

13. septembar 2016. - Baterijski sistem, koji je zajedničko rešenje dve kompanije, za novi BMW i7 Sedan proizvodi se u Rimac kampusu u blizini Zagreba

Dedovic Djedovic Handanovic Azerbejdzanu SOCAR

Đedović Handanović u Azerbejdžanu s predstavnicima vlade i SOCAR-a

13. septembar 2016. - Ministarka Dubravka Đedović Handanović razgovarala je u Azerbejdžanu sa predstavnicima vlade i državne energetske kompanije SOCAR