OIE

Ovako izgleda izgradnja najveće plutajuće vetroelektrane na svetu

Ovako izgleda izgradnja najveće plutajuće vetroelektrane na svetu

Foto: Mammoet

Objavljeno

25.04.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.04.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Plutajuće vetroelektrane postaće najisplativiji način proizvodnje obnovljive energije, tvrdi kompanija Mammoet. Ona pruža usluge transporta i postavljanja velikih konstrukcija potrebnih za proizvodnju održive energije. Najnoviji projekat na kom radi je Hywind Tampen, najveća plutajuća vetroelektrana na svetu.

Norveška kompanija Equinor između ostalog gradi vetroelektrane na moru. Ponosna je vlasnica Hywind Tampena, vetroelektrane koja je još uvek u izgradnji. Hywind Tampen će isporučivati struju naftnim i gasnim platformama na poljima Snorre i Gullfaks u norveškom delu Severnog mora. To će biti prva plutajuća vetroelektrana na svetu koja će napajati pomorske naftne platforme.

Sastojaće se od ukupno 11 vetroturbina pojedinačne snage 8,6 megavata. Procenjuje se da će zadovoljiti oko 35 odsto godišnje potražnje za električnom energijom pet platformi: Snorre A i B i Gullfaks A, B i C, kažu u kompaniji.

Kako izgraditi plutajućeg giganta

Pred inženjerima se otvorilo nekoliko bitnih pitanja za postavljenje najveće plutajuće vetroelektrane. Zbog dubine vode i geologije tla, nije bilo moguće instalirati konvencionalne turbine, čiji su stubovi utisnuti u morsko dno. Zbog toga se mašine postavljaju na plutajuće betonske konstrukcije sa zajedničkim sistemom sidrenja.

Plutajuće vetroturbine su s morskim dnom povezane sajlama i sidrima, na isti način na koji se veže plutajuća naftna platforma. U Hywind Tampenu se postavljaju na bove dugačke 107 metara čiji se najveći deo nalazi pod vodom.

Postavljanje turbina je takođe bilo izazovno, zbog težine i visine konstrukcije. Zahvaljujući iskustvu kompanije Mammoet, sve prolazi glatko. Pomoću svojih kranova i dizalica uspela je da sastavi turbinu na udaljenosti od 143 metra od pristaništa.

Mammoet je radio i na postavljanju prve plutajuće vetroelektrane, takođe u vlasništvu Equinora. Hywind Scotland  je bio pilot-projekat sa pet turbina, ukupne snage 30 MW. Počeo je sa radom 2017. godine, a proizvodi dovoljno električne energije za potrebe 20.000 domaćinstava u Velikoj Britaniji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

aukcije srbija solar vetar rezultati

Srbija podelila celu kvotu na drugim aukcijama, investitori grade elektrane na solar i vetar snage 645 MW

25. april 2023. - Srbija je u drugom krugu aukcija dodelila kvotu za premije od 424,8 MW. Izabrani su investitori iz Kine, SAD-a, Francuske i Srbije

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

25. april 2023. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

25. april 2023. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

25. april 2023. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu