Voda

Otvoren tender EBRD za projekat Plava voda u Bosni i Hercegovini

Slika: JPRV Plava Voda

Objavljeno

07.11.2016.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.11.2016.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ambiciozni projekat povezivanja opština Travnik i Zenica novoizgrađenim postrojenjima za preradu vode i vodovodom predstavlja srž projekta za koji je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD)  objavila tender 4. novembra.

Bosna i Hercegovina podnela je zahtev za zajam za regionalni projekat snabdevanja vodom Plava voda 2015. godine. Projekat će sufinansirati EBRD i Razvojna banka Saveta Evrope (CEB).

Vrednost predloženog projekta je procenjena na 30 milliona evra, od kojih će 22 miliona doći iz EBRD-a. Švedska agencija za međunardoni razvoj (SIDA) je obezbedila još 2,5 miliona evra, dok je Vlada Nemačke obezbedila početnih 70.000 evra za pokretanje projekta.

Projekat obuhvata zahtevne radove na izgradnji prihvatnih instalacija i stanice za hlorisanje vode na izvoru Plava voda u Travniku. Osim toga, sledi izgradnja regionalnog vodovoda dužine 33 kilometra do glavnog rezervoara Putovići u Zenici. Projekat uživa podršku kantolanih vlasti i Fonda za zaštitu okoliša, i obuhvata radove na zaštiti izvora vode i obližnje turističke zone Plava voda.

Naručilac posla je Javno preduzeće Regionalni vodovod Plava Voda d.o.o. iz Travnika.

Poziv EBRD-a usledio je tačno godinu posle početnog tenderskog poziva. Procedure javne nabavke za konsultantske usluge treba da počne u decembru, dok je početak procedura za glavne radove predviđen za mart 2017. godine.

Poslednji rok za prijave na ovaj tender je 4. novembra 2017. u 23:59 časova.

Glavna ideja projekta, koji prvobitne korene vuče još od sredine 1980-ih godina, jeste povećanje količine zahvaćene vode i preusmeravanje vodosnabdevanja stanovnika opštine Zenica, kao i usputnih opština Novi Travnik, Vitez i Busovača.

U međuvremenu, EBRD pomaže i druge projekte za snabdevanje vodom u Bosni i Hercegovini, a među njima i one u Cazinu, Čapljini, Gradačcu i Visokom.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Po tuzbi Centra za zivotnu sredinu ponistena ekoloska dozvola za MHE Sutjeska 2B

Po tužbi Centra za životnu sredinu poništena ekološka dozvola za MHE Sutjeska 2B

7. novembar 2016. - Na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu, Okružni sud u Banjaluci poništio je obnovljenu ekološku dozvolu za malu hidroelektranu Sutjeska 2B

Narodni zbor za spas reke Studenice

Narodni zbor za spas reke Studenice izglasao zabranu izgradnje malih hidroelektrana

7. novembar 2016. - Meštani Ušća kod Kraljeva su na narodnom zboru doneli odluku da se zabrani izgradnja mini hidroelektrane Studenica S4-Gradina

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

7. novembar 2016. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane

srbija apel naucnici studenica mhe

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo apel protiv gradnje MHE Studenica S4 – Gradina

7. novembar 2016. - Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i sve ekosisteme