OIE

Od EBRD-a 58 miliona evra za vetropark Bajgora, najveći na Kosovu

Bajgora EBRD vetroelektrana vetroelektranu vetropark vetrofarma vetroparka Enlight

Objavljeno

16.12.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.12.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Enlight Renewable Energy Ltd, sa sedištem u Izraelu, obezbedio je polovinu potrebne pozajmice za vetropark u opštini Mitrovica. Bajgora će sa snagom od 105 megavata biti najveće takvo postrojenje na Kosovu*, a kreditnu podršku je odobrila Evropska banka za obnovu i razvoj ili EBRD. Saopšteno je da će paket od 58 miliona evra iskoristiti Sowi Kosovo Llc, pod kontrolom operatera, za podizanje 27 turbina, saopšteno je.

Ukupni troškovi su 157 miliona evra, po zvaničnim informacijama. U preduzeću s posebnom namenom udele imaju partneri s Kosova i iz Nemačke. Završetak podviga na severu pokrajine za koju Srbija smatra da je nelegalno proglasila nezavisnost zakazan je za manje od godinu dana. Dalekovod od 110 kilovolti, dugačak 19,5 kilometara, prenosiće struju od lokacije Bajgora do Vučitrna.

Ostatak nedostajućih sredstava dolazi od Erste grupe i NLB banke, a obe su posao ugovorile uz pomoć nemačke agencije za finansiranje izvoza Euler Hermes, po navodima iz izjave za štampu. Sklop je na 110 metara visine, a prečnik turbinskog sistema je 137 metara.

General Electric doprema svoje jedinice od po 3,83 megavata. U dokumentaciji stoji da je procenjena godišnja proizvodnja 320 gigavat-sati, a centrala je projektovana da traje barem 25 godina.

Kada bude gotova, Bajgora će zauzimati deseti deo domaćeg kapaciteta zemlje, saopštio je EBRD i dodao da će njena emisija ugljen-dioksida biti 247.000 tona manja godišnje nego kad bi se koristili konvencionalni izvori. Najveća elektrana ovde od osamdesetih godina 20. veka doprineće suočavanju s izazovom istovremenog smanjivanja restrikcija struje i izbegavanja zagađenja od uglja koji se koristi u dve glavne centrale, stoji u saopštenju.

Termoelektrane Kosovo A i Kosovo B spaljuju lignit. Navedena investicija je odobrena posle tri godine rada s vladom u pravcu zakonodavne reforme da bi moglo da se omogući finansiranje sistemâ na obnovljive izvore, kako kažu u međunarodnoj instituciji.

„Prezadovoljni smo još jednim partnerstvom s Enlightom i svojim kofinansijerima u podršci za ovaj projekat, koji označava prekretnicu. Sjajno je videti zemlju koja se toliko dugo oslanjala na lignit da počinje da koristi potencijal svojih obnovljivih izvora. Uspeh ovog projekta služi na čast svima koji učestvuju, ali pogotovo kosovskim vlastima, koje su izgradile okvir za ugovore koji može da privuče visokokvalitetne međunarodne investitore i kreditore“, izjavio je Harry Boyd-Carpenter, koji je u banci zadužen za područje Evrope, Bliskog istoka i Afrike (EMEA).

Vetrofarma bi trebalo da podigne kapacitet za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora iznad 200 megavata, u poređenju sa 400 megavata koje vlada u Prištini cilja da dostigne do kraja 2026. godine. Projekat u oblasti sela Bajgora prostire se na 80 kvadratnih kilometara nenaseljenog prostora na nadmorskoj visini od 1.500 do 1.800 metara.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

16. decembar 2019. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

16. decembar 2019. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

16. decembar 2019. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

16. decembar 2019. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama