OIE

Od 2020. počinje postepeno ukidanje fid-in tarifa za OIE u Crnoj Gori

Slika: Vlada Crne Gore

Objavljeno

25.12.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.12.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Crne Gore donela je odluku da od 1. januara 2020. godine počne da smanjuje fid-in tarife za obnovljive izvore energije (OIE) i najavila da će nastaviti da promoviše izgradnju vetroelektrana, solarnih elektrana i velikih hidroelektrana bez garantovanih podsticajnih cena, preneli su crnogorski mediji.

“Vlada je usvojila propise kojima se ukidaju finansijski podsticaji za OIE i ograničava iznos naknade koju potrošači iz kategorije domaćinstva plaćaju za podsticanje te proizvodnje”, izjavila je ministarka ekonomije Dragica Sekulić, i dodala da se račun potrošača za utrošenu električnu energiju za prvih 300 kWh neće povećavati u narednim godinama.

Vlada je usvojila Uredbu o načinu ostvarivanja i visini podsticajnih cena za električnu energiju proizvedenu iz OIE i visoko efikasne kogeneracije, čime je prestala da važi Uredba o tarifnom sistemu za utvrđivanje podsticajne cene električne energije iz OIE i visokoefikasnse kogeneracije, i izmenila Uredbu o naknadi za podsticanje proizvodnje električne energije iz OIE i visokoefikasne kogeneracije.

Sekulić je rekla da su novi propisi posledica analize aktuelnih trendova u toj oblasti i praktičnih potvrda da je dalji razvoj OIE u Crnoj Gori moguć i bez dosadašnjih podsticaja.

Inače, Evropska komisija je u svom Izveštaju o Crnoj Gori za 2018, objavljenom u aprilu, navela da je tokom 2016. godine 41,6% bruto finalne potrošnje energije bilo iz OIE čime je premašen cilj od 33% koji je postavljen za 2020.

EK je tada poručila Crnoj Gora da treba da pređe na sistem aukcija, u skladu sa EU Smernicama o državnoj pomoći za zaštitu životne sredine i energetiku za period 2014−2020. godine.

Prvi sledeći javni poziv odnosiće se na vetropark

Vlada je, takođe, na istoj sednici na kojoj je usvojila nove propise, odlučila da u narednom periodu ne izdaje energetske dozvole, niti dodeljuje koncesije za izgradnju malih hidroelektrana (MHE).

Ona je istakla da će Ministarstvo ekonomije nastaviti da promoviše izgradnju vetroelektrana, solarnih elektrana i velikih hidropotencijala bez garantovanih podsticajnih cena.

„Prvi naredni javni poziv za gradnju elektrane planiran je već krajem prvog kvartala 2019. godine“, najavila je ministarka.

Krajem oktobra premijer Crne Gore Duško Marković najavio je nove tendere za zakup državnog zemljišta za gradnju elektrana koje koriste OIE, kao i da će prvi javni poziv biti objavljen za izgradnju vetroelektrane u zaleđu opština Bar i Budva.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

25. decembar 2018. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

25. decembar 2018. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

25. decembar 2018. - U Srbiji su uvedeni digitalni servisi za izdavanje i produžavanje dozvola u sektoru energetike i postupak izrade ekoloških studija

vetroparkovi prikljucak na mrezu eu windeurope izvestaj

WindEurope: Vetroparkovi snage 500 GW čekaju priključak na mrežu

25. decembar 2018. - Pristup mreži je zamenio procedure za dobijanje dozvola kao usko grlo broj jedan za izgradnju vetroelektrana.