Klimatske promene

Oboren prvi rekord ove godine: januar 2024. najtopliji u istoriji

2024, najtopliji januar u istoriji merenja

Foto: Freepik

Objavljeno

08.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Nakon najtoplije 2023. godine, u 2024. je zabeležen najtopliji januar u istoriji i ujedno osmi uzastopni mesec u kojem su globalne temperature dostigle rekordne visine, pokazuje izveštaj Kopernikove Službe za posmatranje klimatskih promena (C3S).

Januar 2024. godine imao je globalnu prosečnu temperaturu vazduha od 13,14 stepeni Celzijusa, što je nadmašilo prethodni rekord postavljen 2020. godine za 0,12 stepeni. Prosečna januarska temperatura bila je 1,66 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskog nivoa (period od 1850. do 1900. godine), piše u izveštaju C3S.

U odnosu na period od 1991. do 2020. januarske temperature u Evropi su varirale i to znatno ispod proseka na severu kontinenta, dok su na jugu bile značajno iznad proseka.

Izvan Evrope, temperature su bile znatno iznad proseka u severozapadnoj Africi, Bliskom istoku i centralnoj Aziji, dok su bile ispod proseka u centralnom delu SAD-a i većem delu istočnog Sibira.

Rekordno visoka temperatura mora za januar

Prirodni fenomen El Niño je počeo da slabi u ekvatorijalnom delu Pacifika, ali temperature morskih voda su ostale na neuobičajeno visokom nivou, kažu naučnici iz C3S.

Prosečna temperatura površine mora dostigla je 20,97 stepeni Celzijusa, što je rekord za januar. Ukoliko posmatramo sve mesece, temperatura izmerena u januaru 2024. druga je najviša temperatura mora ikada zabeležena. Prvo mesto drži rekord postavljen u avgustu 2023. godine sa 20,98 stepeni Celzijusa.

S obzirom na ove zabrinjavajuće trendove, Samanta Berdžes, zamenica direktora C3S-a, je istakla da osim što smo 2024. godinu počeli najtoplijim januarom u istoriji već smo takođe i doživeli period od 12 meseci sa temperaturama višim od 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na preindustrijski period.

„Brze redukcije emisija gasova sa efektom staklene bašte jedini su način da se zaustavi rast globalnih temperatura“, poručila je Berdžes

Suvi uslovi u Australiji i Čileu doprineli požarima

U pogledu leda na moru, u Arktiku je obim leda bio blizu proseka, i najviši za januar od 2009. godine. Ipak, obim leda na Antarktiku bio je šesti najniži za januar,  za 18 odsto ispod proseka.

Što se tiče hidroloških promena, januar 2024. godine bio je kišovitiji od proseka u velikim delovima Evrope, s olujama koje su uticale na severozapadnu i jugozapadnu Evropu. Sušniji od proseka uslovi viđeni su na jugoistoku i severu Španije i Magrebu, jugu Ujedinjenog Kraljevstva, Irskoj, istočnom Islandu, većem delu Skandinavije, delu severozapadne Rusije i istočnom Balkanu.

Izvan Evrope, bilo je kišovitije od proseka u nekoliko regiona, uključujući zapadni i jugoistočni deo SAD-a, veliki deo Evroazije, jugoistočnu Južnu Ameriku, jugoistočnu Afriku i severnu i istočnu Australiju. Sušniji od proseka uslovi viđeni su u delovima Kanade, Roga Afrike, Arapskom poluostrvu i jugoistočnoj Aziji. U Australiji i Čileu, ovi suvi uslovi doprineli su razvoju razornih požara.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

klimatske promene klimatska akcija anketa ipsos

Ljudi se više plaše klimatskih promena, ali sve manje veruju da nešto mogu da promene – anketa

8. februar 2024. - Istraživanje Ipsosa u 32 zemlje otkriva regionalne razlike u očekivanjima od primenjenih klimatskih politika, kao i u ekonomskim strahovima

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

8. februar 2024. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Mart 2025. najtopliji u Evropi, drugi najtopliji na svetu

Mart 2025. bio najtopliji u Evropi, a u svetu drugi do sada

8. februar 2024. - Prema podacima Kopernikove službe za posmatranje klimatskih promena C3S, mart 2025. bio je najtopliji mart...

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

8. februar 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku