Newcleo je potpisao sporazume sa dve slovačke kompanije o zajedničkom razvijanju projekta za do četiri napredna modularna reaktora koji će se hladiti olovom i o razvijanju njegove tehnologije. Rešenja ovog startapa su zasnovana na preradi i ponovnoj upotrebi potrošenog nuklearnog goriva.
Newcleo je objavio da novi okvirni sporazumi s dve slovačke nuklearne kompanije predstavljaju značajno priznanje za njegov model ponovne upotrebe iskorišćenog nuklearnog goriva i razvoj njegove napredne modularne tehnologije brzih reaktora hlađenih gorivom (LFR). Saradnja dogovorena s državnim preduzećem Jadrová vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), zaduženim za upravljanje potrošenim nuklearnim gorivom, podrazumeva osnivanje mešovite firme.
Saopšteno je da će se zvati Centre for Development of Spent Nuclear Fuel Utilisation – CVP i da treba da razvije projekat i izgradi nuklearnu elektranu koju bi činila do četiri napredna modularna reaktora (AMR-ova). Zamisao je i da razradi rutu snabdevanja, uz podršku vlade Francuske, i da prerađuje i iznova koristi slovačko upotrebljeno nuklearno gorivo.
AMR projekat procenjen na 3,2 milijarde evra
JAVYS bi bio vlasnik 51 odsto zajedničke projektne firme. Ona bi koristila postrojenje za proizvodnju goriva u Francuskoj koje newcleo namerava da sagradi. Lokacija za AMR sistem je u nuklearnoj elektrani Bohunice V1, objavile su navedene kompanije. Procenile su projekat na 3,2 milijarde evra.
Jedina druga varijanta za potrošeno gorivo je skupo skladištenje na dug rok, istakao je generalni direktor startapa newcleo Stefano Buono
„Ovo zvonko priznanje na državnom nivou za našu tehnologiju za reaktore i našu nameru da zatvorimo ciklus nuklearnog goriva svedoči ulozi koju će mali i napredni modularni reaktori imati u obezbeđivanju energetske budućnosti Evrope te služi za primer koji može da se iskoristi u drugim evropskim zemljama, čija je jedina druga opcija za pitanje potrošenog goriva skupo skladištenje na dug rok. Ponovnom upotrebom postojećeg iskorišćenog nuklearnog goriva takođe se garantuju stotine godina energetske nezavisnosti Evrope uz konkurentne i stabilne cene“, izjavio je generalni direktor kompanije newcleo Stefano Buono.
VUJE će s kompanijom newcleo razvijati, primenjivati tehnologiju LFR
Newcleo je drugi sporazum potpisao sa slovačkom kompanijom za nuklearni inženjering koja se zove VUJE. Izrazile su interesovanje za saradnju na polju razvoja i primene tehnologije LFR.
AMR-ovi su reaktori četvrte generacije i podgrupa malih modularnih reaktora, SMR-ova. Uglavnom se odlikuju novim tehnologijama hlađenja. Treba napomenuti da rešenje zasnovano na olovu još nigde nije uvedeno u rad. Napredni SMR-ovi su projektovani za raznolike funkcije, poput snabdevanja industrije procesnom parom i desalinizacije.
Newcleo, osnovan 2021, prošle je godine formalno prebacio svoje sedište iz Velike Britanije u Francusku. Aktivan je i u Italiji i Švajcarskoj.
Kompanija pravi nenuklearni prototip sa grejanjem na električnu energiju i planira da ga dovrši sledeće godine. Bio bi preteča reaktora od samo 30 megavata, namenjenog za upotrebu u industrijskoj proizvodnji i pomorskom saobraćaju. U Slovačkoj namerava da gradi sisteme po modelu LFR-AS-200, sa po 200 megavata, koji je u pripremi. Newcleo je ranije objavio da će ga zaokružiti najkasnije 2032. godine.
Ta grupacija je prikupila više od 537 miliona evra iz privatnih izvora finansiranja.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.