OIE

Novi ciklus investicija u geotermalne elektrane u Hrvatskoj i regionu

cindrigo kaishan geotermalna energija hrvatska slatina

Foto: iStock

Objavljeno

06.04.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.04.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kineska kompanija Kaishan i firma Cindrigo dogovorile su saradnju u investiranju u geotermalne elektrane, a prvi projekat, koji će zajedno sprovesti je Slatina 3 u Hrvatskoj. Do 2030. godine je moguća gradnja postrojenja snage 1.000 MW.

U sklopu razvojne strategije Cindirigo je sa firmom Kaishan Renewable Energy Development, koja je registrovanaa u Singapuru i deo Kaishan grupe, potpisao okvirni sporazum za razvoj, finansiranje, izgradnju i upravljanje geotermalnim elektranama, saopštila su dva partnera.

Cindrigo, koji pre svega razvija geotermalne projekte u Centralnoj Evropi, ima kancelariju i u Londonu, dok je Kaishan jedan od najvećih svetskih proizvođača opreme za geotermalne elektrane.

Kaishan bi trebalo da bude izvođač radova na geotermalnoj elektrani u Hrvatskoj

Prvi cilj okvirnog sporazuma je projekat od 20 MW koji Cindrigo razvija na osnovu dozvole za istraživanje geotermalnih voda u istražnom prostoru Slatina 3 u Hrvatskoj. Kaishan bi, kako je navedeno, trebalo da bude izvođač radova po principu ključ u ruke, kao i da upravlja elektranom.

Kineska kompanija, takođe, bi mogla da obezbedi 70 odsto potrebnih finansijskih sredstava za ovaj projekat, što zavisi od obavljene finansijske revizije. Dve firme, trenutno, razmenjuju tehničke podatke o Slatini 3 kako bi konačni EPC sporazum potpisale u drugom kvartalu godine.

Kaishan bi trebalo da bude izvođač radova i za ostale projekte firme Cindringo u Evropi, koji bi mogli da budu predmet posebnih ugovora. Saradnja na njima može podrazumevati princip ključ u ruke, ali i saradnju samo na delovima projekata.

Cindrigo planira da u narednih godinu dana ugovori gradnju elektrana snage 200 MW

Strateška saradnja dve firme sa prvog projekta u Hrvatskoj trebalo bi, kako je navedeno, da se proširi i na druge projekte koje razvija Cindrigo u Evropi i globalno.

Cindrigo planira da u narednih godinu dana potpiše ugovore za geotermalne elektrane snage 200 MW, da taj kapacitet poveća na 450 MW u naredne tri godine, a onda i na 1.000 MW do 2030.

Sao Kedžijen, predsednik Kaishan grupe, rekao je da vide Cindrigo kao snažnog partnera u širenju geotermalne energije na nova tržišta, u početku u Hrvatskoj i Panonskom basenu, a zatim i na druge zemlje.

Prema rečima Larsa Guldstranda, izvršnog direktora firme Cindrigo, kineska firma je svetski lider u geotermalnoj energiji. Dve kompanije su prepoznale poslovnu priliku koju nudi aktiviranje ogromnog potencijala geotermalne energije u Evropi, dodao je Guldstrand.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

6. april 2023. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

6. april 2023. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

6. april 2023. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

6. april 2023. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti