Životna sredina

Nova Alumina želi da izgradi energanu na komunalni otpad kako bi prestala da koristi ugalj

bih nova alumina energana otpad spaljivanja struja deponije

Mogući izgled energane na alternativna goriva (foto: Nova Alumina/Facebook)

Objavljeno

13.02.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.02.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kompanija Nova Alumina planira da izgradi energanu na alternativna goriva, pre svega na komunalni otpad, kako bi zamenila ugalj koji sada koristi.

Zamena fosilnih goriva održivijim izvorom energije smanjiće negativan uticaj na životnu sredinu, osigurati stabilniju proizvodnju i dugoročnu sigurnost radnih mesta, saopštila je Nova Alumina, koja se bavi proizvodnjom raznih vrsta glinice, hidrata, zeolita, silika gela i vodenog stakla, koji se primenjuju u industriji aluminijuma, cementa, vatrostalnih materijala.

Kompanija navodi da trenutno koristi energanu na ugalj, što dugoročno nije ni ekološki, ni ekonomski održivo. Inače, u avgustu prošle godine Nova Alumina je već najavila jedan potez u pravcu održivijeg poslovanja, a to je izgradnja solarnih elektrana za proizvodnju struje za sopstvenu potrošnju.

U firmi kažu da kao jedan od vodećih izvoznika u Bosni i Hercegovini najveći deo svojih proizvoda plasiraju na tržište Evropske unije, gde su zahtevi za smanjenje emisija štetnih gasova i održivu proizvodnju izuzetno visoki.

Idejno rešenje pri kraju, kreće priprema projektne dokumentacije

Kako bi kompanija ostala konkurentna u zemljama EU i nastavila uspešno poslovanje, neophodno je, smatraju u menadžmentu kompanije, da energetski izvor fabrike bude usklađen sa savremenim standardima zaštite životne sredine.

Direktor Zoran Stevanović kaže je investicija u novo energetsko postrojenje procenjena na više od 150 miliona evra. Projekat će, dodaje, biti realizovan sa kineskom kompanijom koja je gradila Termoelektranu u Stanarima kod Doboja.

Smanjiće se potreba za deponijama i podstaći separacija otpada

Grupa inženjera iz firme, zajedno sa većinskim vlasnikom fabrike, nedavno je bila u poseti jednoj takvoj energani u Kini. Kažu da su emisije štetnih gasova ispod propisanih normi EU, pa je doneta odluka da se ovih dana krene u pripremu projektne dokumentacije, dok je idejno rešenje već pri kraju.

Na taj način će se smanjiti potreba za deponijama i zauzimanje velikih površina zemljišta, jer će se otpad koristiti kao energetski resurs umesto da se gomila na zemljištu, kažu u kompaniji.

Time se, dodaju, doprinosi razvoju svesti o pravilnom upravljanju otpadom, jer će se na ovaj način podsticati selektivno odlaganje otpada već na nivou domaćinstava, što je važan korak ka odgovornijem upravljanju resursima.

Kompanija očekuje podršku šire društvene zajednice

Stevanović očekuje podršku šire društvene zajednice za ovaj projekat. Podršku Vlade Republike Srpske, njenog resornog ministarstva, kao i podršku sugrađana. Zatim, podršku komunalnih preduzeća širom Republike Srpske i spremni su da pripreme ugovore sa svima koji skupljaju komunalni otpad u RS i BiH.

On je naglasio da će primeniti tehnologiju u skladu sa najnovijim evropskim standardima zaštite životne sredine, a podaci o emisijama biće uvek javno dostupni svim građanima i nadležnim organima. „Zahvaljujući primjeni savremenih tehnologija, očekujemo značajno smanjenje emisija CO2, što bi moglo umanjiti ili eliminisati obavezu kupovine CO2 kupona“, istakao je on.

Solarna elektrana snage 3 MW u probnom radu

Stevanović je naveo da da su kupci i tržište vrlo zahtevni, pa čak traže da vide od koga kupuju struju, da li je ona poreklom is termoelektrana koje koriste ugalj.

On je podsetio da planiraju instalaciju fotonaponskih elektrana snage 20 MW. Na krovovima objekata u krugu kompanije, u probnom radu, se već nalazi 3 MW, a plan je da se do juna da započne probni rad još 3 MW. U toku su pripremni radovi na zemljištu na kojem će biti postavljena solarna elektrana u fabričkom krugu. Nova Alumina godišnje troši više od 170 gigavat-sati.

Poslovna grupacija Nova Alumina, Boksit iz Milića i firma H&P iz Zvornika ima 1.500 zaposlenih.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih vedran lakic ugalj gas energetska stabilnost uvoz struje rudnik

Lakić: Za energetsku stabilnost Federacije BiH neophodni ugalj i prirodni gas

13. februar 2025. - Za energetsku stabilnost FBiH neophodno je povećati proizvodnju uglja i razvijati gasnu infrastrukturu, poručio ministar Vedran Lakić

hrvatska varazdin geotermalna elektrana ugovor bukotermal

Varaždin na putu da postane prvi grad koji će izgraditi geotermalnu elektranu u Hrvatskoj

13. februar 2025. - Potpisan je ugovor o eksploataciji, sledi projektovanje novih bušotina, a nakon toga i projektovanje elektrane

Francuski Photosol Balkan solarne elektrane 1 2 GW

Francuski Photosol stiže na Balkan da izgradi solarne elektrane od ukupno 1,2 GW

13. februar 2025. - Photosol se sprema da otvori sedište u u Rumuniji iz kojeg namerava da upravlja poslovanjem i u Bugarskoj i na Zapadnom Balkanu

srbija transbalkanski koridor ems kodar ugovor bajina basta obrenovac matejic

EMS potpisao ugovor za još jednu deonicu Transbalkanskog koridora – dalekovod Obrenovac-Bajina Bašta

13. februar 2025. - Transbalkanski koridor spaja balkanske zemlje i članice EU - Rumuniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Italiju