OIE

Nofar Energy pustio u rad najveći solarni park u Srbiji

Nofar Energy pustio u rad najveci solarni park u Srbiji

Foto: Nofar Energy / LinkedIn

Objavljeno

05.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Izraelska kompanija Nofar Energy saopštila je da je njen fotonaponski park na severu Banata, sa 27 megavata maksimalne snage ili pika, počeo da isporučuje proizvedenu struju u mrežu. Projekat čine dve razdvojene celine, Ada1 i Ada2, povezane na elektrodistributivnu mrežu.

Nakon što je u okviru jednog svog partnerstva instalirao najveću solarnu elektranu u Rumuniji, Nofar Energy sada upravlja i najvećim fotonaponskim parkom u Srbiji. Ova izraelska kompanija, koja je počela da ga gradi pre devet meseci u opštini Ada u Vojvodini, objavila je da je sistem povezan na mrežu.

Solarni park kod naselja Utrine se zapravo sastoji od dve susedne celine, Ada1 i Ada2. Imaju priključne tačke neznatno slabije od po 10 megavata, i to na distributivnoj mreži. U Srbiji još nema nijednog solarnog sistema na prenosnoj, visokonaponskoj mreži.

Projekat je vredan 25 miliona evra

Novi solarni park se prostire na 30 hektara na parceli od ukupno 116 hektara, na kojoj je u planu proširenje. Nofar Energy je ove poduhvate, zajedno vredne 25 miliona evra, sproveo preko svojih preduzeća Forest Energy i Energia Solis. Kompanija je godišnju proizvodnju ranije procenila na 33,2 gigavat-sata.

Izvođač je turski Girişim Elektrik.

Nofar Energy je naveo da njegov portfelj operativnih i projekata u fazi izgradnje iznosi 2,4 gigavata solara i 1,2 gigavat-sata kapaciteta za skladištenje energije. Kompanija je u avgustu obezbedila kredit od 110 miliona evra u Rumuniji za fotonaponska postrojenja Ghimpați, koje je u međuvremenu počela da gradi, i Iepurești.

Na ove dve lokacije u komuni Jepurešti u županiji Đurđu predviđena je maksimalna snaga (pik) of 315 megavata u zbiru.

Srbija računa na 177 megavata solara preko mehanizma tržišne premije, jedan gigavat iz strateškog partnerstva

Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije je u novembru objavilo da je ukupan kapacitet fotonaponskih sistema u zemlji iznosio 166 megavata.

U februaru je kroz drugu rundu aukcija za električnu energiju za projekte solarnih i vetroparkova popunilo celokupnu kvotu od 124,8 megavata, računatu po snazi priključka. Pet pobedničkih projekata zajedno donosi 176,7 megavata, takođe u naizmeničnoj struji. Dobijaju ugovore o razlici u ceni (CfD) i ugovore o otkupu električne energije (PPA).

Srbija je, pored toga, sklopila strateško partnerstvo s kompanijama Hyundai Engineering i UGT Renewables za grupu solarnih elektrana i baterije. One treba da ih izgrade i predaju Elektroprivredi Srbije. Ukupan pik planiranog solara je 1,2 gigavata, što bi bio jedan gigavat na prenosnoj mreži. Operativna snaga pomenutih baterijskih sistema za skladištenje energije mora iznositi najmanje 200 megavata. Moraju da rade bar do dva sata u najvećoj snazi, što znači da bi kapacitet bio barem 400 megavat-sati.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

5. mart 2025. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

5. mart 2025. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

5. mart 2025. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

5. mart 2025. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila