Električna energija

Niš započeo pripremu Mape puta za energetsku tranziciju do 2050. – prilika za konsultante

Nis zapoceo pripremu Mape puta za energetsku tranziciju

Foto: Bojan Živković from Pixabay

Objavljeno

26.09.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.09.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Grad Niš započeo je izradu Mape puta za energetsku tranziciju koja će sadržati strategije i puteve dekarbonizacije grada. Nišlije planiraju da dokument usklade sa planovima i propisima Evropske unije, a za ovaj posao raspisali su i tender koji se završava za nedelju dana.

Grad Niš je objavio javni poziv za izbor firme koja će izraditi Mapu puta za energetsku tranziciju Grada Niša do 2050. godine uz sprovođenje procesa participacije građana.

Rok za podnošenje ponuda je 4. oktobar, navodi se u oglasu koji su objavile gradske vlasti.

Izabrana firma mora da sprovede proces participacije građana, da izradi Mapu puta za energetsku tranziciju grada Niša do 2050. godine i da pripremi i sprovede Komunikacioni plana na kome se, kako se navodi, bazira uspešno sprovođenje prethodne dve aktivnosti.

Dokument bi trebalo da bude u skladu sa inicijativom Energetska unija Evropske komisije i inicijativom Povelja gradonačelnika

Izrada Mape puta je deo projekta Tomorrow koji se sprovodi u partnerstvu sa asocijacijom Energy Cities, a finansira ga Evropska unija u okviru programa Horizon 2020.

Mapa puta, kako se navodi, trebalo bi da predstavlja stratešku perspektivu kako će izgledati proces tranzicije i da bude u skladu sa inicijativom Energetska unija Evropske komisije i inicijativom Povelja gradonačelnika, imajući u vidu da je Grad Niš jedan od potpisnika Povelje.

Mapa puta bi trebalo da sadrži poželjno buduće stanje grada i detaljne scenarije za dostizanja tog cilja

Izabrani ponuđač prilikom izrade Mape puta mora da integriše zakonodavni okvir EU i energetsku politiku EU kako bi sagledao širu perspektivu.

Mapa puta bi trebalo da razjasni uloge različitih zainteresovanih strana tokom procesa energetske tranzicije, i da, između ostalo, sadrži poželjno buduće stanje grada i detaljne scenarije za dostizanja tog cilja.

Finalni dokument, kako se navodi, usvojiće nadležni organ Grada i treba ga integrisati u ostala strateška dokumenta Grada Niša.

Projekat Tomorrow

Cilj projekta je osnaživanje lokalnih vlasti da predvode tranziciju ka gradovima sa niskim emisijama gasova staklene bašte, koji su otporniji na klimatske promene i uopšte i prijatniji za život građana, i to sprovode angažovanjem građana i zainteresovanih strana u razvoju Mapa puta energetske tranzicije do 2050. godine.

Nosilac i realizator projekta je asocijacija Energy Cities, naučni partner na projektu je Holandski istraživački institut za tranziciju – DRIFT, a partneri su gradovi Brest (Francuska), Dablin (Irska), Brašov (Rumunija), Valensija (Španija), Muskron (Belgija) i Niš (Srbija).

Ukupna vrednost projekta je 1,5 miliona evra, a vrednost za Grad Niš je 80.000 evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

26. septembar 2022. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

26. septembar 2022. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

26. septembar 2022. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

26. septembar 2022. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom