Otpad

Niš treći put traži koncesionara za Keleš regionalni centar za upravljanje otpadom

Slika: Pixabay

Objavljeno

21.04.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.04.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Regionalna razvojna agencija Jug, ponovo će pozvati kompanije da se prijave za izgradnju regionalnog centra za upravljanje otpadom Keleš u Nišu.

Direktor agencije Bojan Avramović je potvrdio da će RRA Jug pozvati zainteresovane investitore da učestvuju u otvorenom pregovaračkom postupku posle konsultacija sa rukovodstvom grada, što bi trebalo da se desi do juna meseca.

Avramović je objasnio da otvoreni pregovarački postupak znači da se može pregovarati o delovima javnog ugovora i dodao da se bitni delovi ugovora kao što su bankarske garancije i cena prerade otpada ne mogu menjati.

Odluka da se ponovo traži koncesionar usledila je nakon što je prvi pokušaj izgradnje Keleša propao jer konzorcijum koji se prijavio na tender nije dostavio validnu bankarsku garanciju, dok se na drugi poziv (koji je važio tokom prošlogodišnjih parlamentarnih izbora) nije niko javio.

Avramović je objasnio da je ta investicija vredna oko 40 miliona evra, a da je ulagačima veoma važna politička stabilnost, što je i bio razlog da se raspisivanje trećeg poziva odloži posle održavanja predsedničkih izbora. Avramović dodaje da postoji interesovanje stranih kompanija, ali one zameraju da je ponuđena ugovorna cena od 40 evra po toni prerađenog otpada mala.

„Kad bismo naknadu za preradu otpada plaćali 100 evra po toni veoma lako bismo našli koncesionara, ali sa tom cenom bi više nego duplo bili povećani računi gradjana za odvoz otpada što je za nas neprihvatljivo“, kazao je Avramović.

Žurbe međutim nema jer Niš ima alternativu: postojeća gradska deponija još ima raspoloživog prostora, a pošto je planom detaljne regulacije predviđeno otvaranje novog polja, problem odlaganja otpada bi mogao da bude odložen za sledećih deset godina.

Javnim pozivom za izbor koncesionara, koji je raspisan maja 2015. godine, koncesionar je trebalo da upravlja Kelešom narednih 25 godina. Tokom tog perioda opštine Nišavskog okruga i opština Sokobanja bi bile u obavezi da isporuče najmanje 82.000 tona otpada godišnje.Regionalni centar bi rešio problem odlaganja otpada na područjimaa Niša, Sokobanje, Doljevca, Gadžinog Hana, Merošine, Aleksinca, Svrljiga, Sokobanje i Ražnja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

21. april 2017. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

21. april 2017. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

Ministarstvo zastite zivotne sredine raspisalo javni konkurs za dodelu sredstava za sanciju divljih deponija

U Srbiji raspisan konkurs za sredstva za sanaciju divljih deponija

21. april 2017. - Ministarstvo zaštite životne sredine raspisalo javni konkurs za sufinansiranje projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje divljih deponija.

Vanredno stanje u Banjaluci – 300 tona smeca ostaje na ulicama

Vanredna situacija u Banjaluci – 300 tona smeća ostaje na ulicama svakog dana

21. april 2017. - Na području Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog problema s odlaganjem otpada, saopšteno je iz Štaba za vanredne situacije ovog grada