Voda

NIŠ dobija sistem za sakupljanje i preradu otpadnih voda

Objavljeno

17.03.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.03.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Grad Niš biće jedan od prvih gradova u Srbiji u kojem će se realizovati projekat sakupljanja i prerade otpadnih voda. U Srbiji je trenutno u ovoj oblasti veoma loša situacija – prerađuje se samo 5-10 odsto otpadnih voda. Do 2041. potrebno je izgraditi 320 postrojenja za prečišćavanje da bi se dostigli standardi Evropske unije u zaštiti životne sredine.

Početak pripreme tehničke dokumentacije za ovaj projekat ozvaničen je, u sredu 15. marta potpisivanjem Memoranduma o razumevanju (MoR) između Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i Grada Niša, dok je početka radova planiran za 2019. godinu.

Pripremu tehničke dokumentacije finansira Vlada Švedske kroz Švedsku agenciju za međunarodni razvoj i saradnju SIDA, a u okviru programa „Podrška razvoju infrastrukture u oblasti zaštite životne sredine” (PEID).

Kako je istakao gradnačelnik Niša, sistem za prikupljanje i preradu vode  trebalo bi da omogući prečišćavanje otpadnih voda i da se više od 20.000 tona mulja ukloni iz reke Nišave. Za sada je urađena Studija izvodljivosti, koju je prihvatilo gradsko veće grada Niša, čime su stečeni uslovi za pripremu i kompletiranje tehničke dokumentacije sa tenderom. Naredni korak biće priprema tehničke dokumentacije kroz PEID program.

Ova dokumentacija podrazumeva sledeće segmente – postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) Niš,  dodatni tretman mulja, glavni kolektori do postrojenja,  rekonstrukcija kolektora u Nišu,  proširenje kolektorske mreže  i postrojenje za prečišćavanje pitke vode Medijana – tretman vode od pranja filtera.

“Projekat u Nišu obuhvata 6 značajnih infrastrukturnih komponenti, čija je procenjena vrednost preko 50 miliona evra,” rekla je Stana Božović, državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

U Srbiji se prerađuje samo 5-10% otpadnih voda, a do 2041. godine ovaj segment treba da se usaglasi sa evropskim direktivama, kao i da se izgradi 320 postrojenja za prečipćavanje otpadnih komunalnih voda. Više od 50% industrijskih postrojenja u Srbiji ne prečišćava otpadne vode, jer nema sisteme za prečišćavanje. Ni Beograd, kao grad sa više od dva miliona stanovnika, nema postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda koje se ulivaju u Dunav. Srbija se danas nalazi pri dnu lestvice evropskih zemalja u pogledu komunalne opremljenosti dok su brojne poplave koje su u prethodnom periodu pogodile Srbiju dodatno uticale na ovaj sektor.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

17. mart 2017. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane

srbija apel naucnici studenica mhe

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo apel protiv gradnje MHE Studenica S4 – Gradina

17. mart 2017. - Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i sve ekosisteme

Stanje reka u Srbiji

Stanje reka u Srbiji: zagađenje i prekomerna eksploatacija ugrožavaju vodne resurse

17. mart 2017. - O stanju reka u Srbiji je za Balkan Green Energy News govorio Strahinja Macić, pravni savetnik u organizaciji Polekol

hrvatska vlada ugovori vodna infrastruktura vodosnabdevanje kanalizacija vodovod

Hrvatska investirala 4,4 milijarde evra u vodnu infrastrukturu

17. mart 2017. - Hrvatska vlada je uručila 19 ugovora za investiranje u vodovod i kanalizaciju u više od 20 lokalnih samouprava