Slovenački NGEN je u ekspanziji u Evropi sa svojim softverskim platformama i opremom i baterijskim sistemima za skladištenje energije (BESS) za decentralizovane mreže, kojima omogućava ubrzavanje dekarbonizacije elektroenergetskog sektora. Suosnivač i generalni direktor Roman Bernard izjavio je na Beogradskom energetskom forumu 2025 da ta kompanija digitalizuje krajnje tačke pri svakom elementu na mreži. To omogućava kontrolisanje proizvodnje i potrošnje u realnom vremenu, čime se sprečavaju blekauti, i to uz zaštitu od sajbernapada. NGEN je na konferenciji predstavio svoje usluge u izgradnji BESS-a i upravljanju tim postrojenjima, sa pristupom svim segmentima tržišta električne energije.
U NGEN-ovoj viziji, elektroenergetski sistem postaje potpuno digitalizovan i decentralizovan, a svako domaćinstvo i firma imaće aktivnu ulogu.
Zagušenje mreže je sve učestalije, ograničavajući sadašnji brzi tempo uvođenja obnovljivih izvora u proizvodnju struje. Mreže su u skoro celoj Evropi centralizovane: energija ide u jednom smeru, od velikih elektrana ka potrošačima. Balansiranje mreže se i dalje sprovodi u vremenskim intervalima od po 15 minuta, što je presporo da se potražnja isprati u realnom vremenu.
NGEN je kreirao platforme za energiju koja se proizvodi, skladišti i troši na lokalnom nivou. Radi na razvoju efikasnijeg i pouzdanijeg okruženja koje može da isprati ekspanziju tehnologija za energiju iz obnovljivih izvora.
NGEN ima odgovor na sve izazove elektroenergetskog sistema
Ova kompanija sa sedištem u Sloveniji se bavi rešavanjem svih aktuelnih izazova sa kojima je elektroenergetski sistem suočen, izjavio je na Beogradskom energetskom forumu – BEF 2025 uosnivač i generalni direktor Roman Bernard. NGEN, tehnološki sponzor ovogodišnje konferencije, posluje u devet evropskih zemalja.
Ukazujući na tempo uvećanja kapaciteta solarnih i vetroelektrana poslednjih godina, Bernard je ocenio da centralizovan sistem neće više moći da podrži celokupnu proizvodnju i potrošnju. „Želimo da uspostavimo po digitalnu stanicu (endpoint) za svaku celinu koja je deo mreže. Preko nje komuniciramo i uvećavamo ili smanjujemo potrošnju ili proizvodnju“, objasnio je.
Bernard: Sajberbezbednost je najvažnija oblast digitalizacije
To omogućava kontrolu nad sistemom, jer bi inače bio u riziku od neplaniranog prekida snabdevanja, blekauta, a takva transformacija takođe donosi znatne uštede na infrastrukturi, po Bernardovim rečima. On je takođe naglasio da je sajberbezbednost najvažniji deo digitalizacije.
Generalni direktor NGEN-a, čije je ime akronim za narednu generaciju, dodao je da je za ovaj sektor potrebna dodatna regulativa širom Evrope, radi omogućavanja izgradnje novog tipa infrastrukture, kao i da bi se kompanije motivisale da se uključe.
Reagovanjem istog trenutka na poremećaj u frekvenciji se sprečava lančano rušenje snabdevanja
Po Bernardovom viđenju, sada je nastupilo doba baterijskih sistema za skladištenje energije (BESS), nakon što je u poslednjih sedam do osam godina na mrežu priključen ogroman kapacitet za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora. Generalni direktor je bio jedan od panelista i panelistkinja na Beogradskom energetskom forumu 2025 na diskusiji na temu Fleksibilnost tržišta: stub otpornog energetskog sistema.
NGEN je razvio vlastiti softver, kao i hardver, za upravljanje decentralizovanim sistemima, za sajberbezbednost i pristup svim segmentima tržišta električne energije. Navedeni softver do sada nijednom nije zakazao, pohvalili su se predstavnici kompanije na svojoj prezentaciji na konferenciji. Ona je izvođač u domenu projektovanja, nabavke i izgradnje (EPC) BESS-a, uz šta još pruža usluge održavanja i upravljanja.
Njen inteligentni softver ESGP, Energy Smart Grid Platform, odgovara u istom trenutku na poremećaje u frekvenciji i tako predupređuje lančani gubitak snabdevanja električnom energijom. NGEN-ova digitalna platforma SG Connect reaguje automatski i u slučaju pada daje bekap za manje od 20 milisekundi, čime balansira mrežu u realnom vremenu. Istovremeno prati i upravlja u intervalima od dve sekunde preko kontrolera NGEN Synaptic, zasnovanog na veštačkoj inteligenciji (AI).
To je modul koji se jednostavno priključuje na lokaciji energetskih objekata i sistema i povezuje ih sa ESGP-om, operatorom sistema prenosa (TSO-om) i svim relevantnim tržištima, kažu u kompaniji. Na potrošačkoj strani je aplikacija SG Connect.
NGEN u Evropi ima dva gigavat-sata u projektima u razvoju i u izgradnji. Što se tiče najvažnijih sistema u pogonu, u Sloveniji je u Kidričevu instalirao BESS od 35 megavata operativne snage i 70 megavat-sati kapaciteta. To postrojenje uskoro treba da bude prošireno za 70 megavata odnosno 140 megavat-sati.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.