Fabrika cementa Nexe u Hrvatskoj namerava da implementira oxyfuel tehnologiju kao rešenje za dugoročnu eliminaciju emisija CO2 u svojim proizvodnim pogonima.
Projekat CO₂NTESSA, vredan 400 miliona evra, jedinstven je u svetu, saopštio je Nexe na prezentaciji tehnologije u Zagrebu. Proizvođač cementa je naveo da se prijavio za dobijanje sufinansiranja iz Inovacionog fonda Evropske unije, pa je moguće da tako obezbedi do 200 miliona evra.
Nexe je, takođe, saopštio da je potpisao ugovor sa kompanijom Thissenkrupp Industrial Solutions za modernizaciju procesa proizvodnje klinkera na osnovu oxyfuel tehnologije.
CO2 će se ubrizgavati u slani akvifer
Tehnologija, kako je naveo Nexe, podrazumeva sakupljanje CO2 na mestu nastajanja, za razliku od većine drugih tehnologija koje to rade tek na kraju proizvodnog procesa.
Zbog toga oxyfuel omogućava veću isplativost procesa u poređenju sa drugim tehnologijama, navela je kompanija.
Projekat CO₂NTESSA prednjači u odnosu na druge koji koriste ovu tehnologije jer prestavlja njenu najveću industrijsku primenu. Takođe, jedan je od retkih, kako tvrdi Nexe, koji ima efikasno rešenje za odlaganje CO2 i to cevovodom do lokacije Bockovci-1, gde će se gas ubrizgavati u slani akvifer.
Kompanija planira da obezbedi finansiranje do kraja 2024, da počne izgradnju 2026, a da proizvodnja cementa bez CO2 krene 2029.
Ergović: Nexe ima za cilj da obezbedi dugoročnu održivost poslovanja
Predsednik Upravnog odbora kompanije Nexe Ivan Ergović istakao je da je proizvodnja cementa energetski intenzivan proces tokom kojeg dolazi do značajnih emisija CO2.
Nexe je dizajnirao projekat CO₂NTESSA koji ima za cilj da se ostvari ugljenično neutralna i isplativa proizvodnja cementa od 2029. kako bi osigurao dugoročnu održivost poslovanja, dodao je on.
Projektom, prema njegovim rečima, kompanija nastavlja zelenu tranziciju i stvara preduslove za proizvodnju CO2 neutralnog cementa.
Ruos: Oxyfuel tehnologija omogućava optimalno sakupljanje CO2 nastalog u proizvodnji
Frank Ruos, član uprave firme Polysis, koja je deo kompanije Thyssenkrupp, rekao je da je dekarbonizacija industrije jedan od najvažnijih zadataka našeg vremena.
Tehnologija oxyfuel firme Polysis, kako je naveo, omogućava optimalno hvatanje CO2 koji se stvara u proizvodnom procesu i značajan doprinos zelenoj transformaciji cementne industrije.
Upotreba nove tehnologije će omogućiti da Nexe napravi veliki korak na putu ka zelenoj cementari u Našicima, poručio je Ruos.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.