OIE

Nemačka predstavila program održivog energetskog razvoja u Narodnoj Skupštini

Slika: Skupština Srbije

Objavljeno

19.10.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.10.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Drugi sastanak Parlamentarnog foruma za energetsku politiku Srbije održan je u Narodnoj supštini 14. oktobra u prisustvu predstavnika parlamentaraca iz Nemačke i Evropske unije. Oni su predstavili najbolje primere iz prakse u oblasti održivog energetskog razvoja Nemačke.

Drugi sastanak po redu u novom sazivu Skupštine održan je svega nedelju dana nakon prvog, osnivačkog sastanka, što najavljuje veoma dinamičan rad i ozbiljnu agendu Foruma u narednom periodu.

Poslanica i predsedavajuća Foruma, dr Aleksandra Tomić, otvorila je sesiju podsećajući poslanike, goste i učesnike, da je Srbija usvojila Nacionalnu strategiju održivog razvoja 2008. godine i Nacionalnu strategiju za aproksimaciju u oblasti životne sredine za Republiku Srbiju 2011. godine.

„Uprkos kompleksnoj ekonomskoj situaciji, Skupština i vlada moraju što pre revidirati strategije i uskladiti ciljeve sa 17 novih ciljeva iz Agende UN 2030“, istakla je ona.

Upoznavajući učesnike Foruma sa temama i zadacima pred njima, ona se osvrnula na rad Foruma u prethodnom sazivu uz napomenu da je Strategija razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine, sa projekcijama do 2030. godine, razmatrana u pet održanih panela.

Axel Dittmann, ambasador Nemačke u Srbiji, rekao je da je Nemačka, u saradnji sa GIZ-om i nemačkom Razvojnom bankom KfW, spremna da podrži Srbiju u oblasti održivog korišćenja energetskih resursa i zaštiti klime.

„Zeleni razvoj ne ugrožava industriju. Životna sredina je u fokusu saradnje Nemačke sa Srbijom, naročito u oblasti otpadnih voda, energetske efikasnosti i hidroenergije“, podsetio je Dittmann.

On je dodao da se Srbija i pre Pariske konferencije o klimarskim promenama obavezala na smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte za 3%, što za Srbiju predstavlja veliki izazov, ali i šansu da smanji svoju zavisnost od uvoza energije, i da ostvari uštede u budžetu.

Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike, Zoran Predić, istakao je da je to ministarstvo poslednjih godina uradilo mnogo na uvođenju normativne regulative, i da je veliki korak za održivi razvoj učinjen usvajanjem Strategije razvoja energetike Republike Srbije za narednih 10 godina, navedeno je u izveštaju sa Foruma.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

19. oktobar 2016. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

19. oktobar 2016. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

19. oktobar 2016. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

19. oktobar 2016. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)