OIE

Nemačka predstavila program održivog energetskog razvoja u Narodnoj Skupštini

Slika: Skupština Srbije

Objavljeno

19.10.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.10.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Drugi sastanak Parlamentarnog foruma za energetsku politiku Srbije održan je u Narodnoj supštini 14. oktobra u prisustvu predstavnika parlamentaraca iz Nemačke i Evropske unije. Oni su predstavili najbolje primere iz prakse u oblasti održivog energetskog razvoja Nemačke.

Drugi sastanak po redu u novom sazivu Skupštine održan je svega nedelju dana nakon prvog, osnivačkog sastanka, što najavljuje veoma dinamičan rad i ozbiljnu agendu Foruma u narednom periodu.

Poslanica i predsedavajuća Foruma, dr Aleksandra Tomić, otvorila je sesiju podsećajući poslanike, goste i učesnike, da je Srbija usvojila Nacionalnu strategiju održivog razvoja 2008. godine i Nacionalnu strategiju za aproksimaciju u oblasti životne sredine za Republiku Srbiju 2011. godine.

„Uprkos kompleksnoj ekonomskoj situaciji, Skupština i vlada moraju što pre revidirati strategije i uskladiti ciljeve sa 17 novih ciljeva iz Agende UN 2030“, istakla je ona.

Upoznavajući učesnike Foruma sa temama i zadacima pred njima, ona se osvrnula na rad Foruma u prethodnom sazivu uz napomenu da je Strategija razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine, sa projekcijama do 2030. godine, razmatrana u pet održanih panela.

Axel Dittmann, ambasador Nemačke u Srbiji, rekao je da je Nemačka, u saradnji sa GIZ-om i nemačkom Razvojnom bankom KfW, spremna da podrži Srbiju u oblasti održivog korišćenja energetskih resursa i zaštiti klime.

„Zeleni razvoj ne ugrožava industriju. Životna sredina je u fokusu saradnje Nemačke sa Srbijom, naročito u oblasti otpadnih voda, energetske efikasnosti i hidroenergije“, podsetio je Dittmann.

On je dodao da se Srbija i pre Pariske konferencije o klimarskim promenama obavezala na smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte za 3%, što za Srbiju predstavlja veliki izazov, ali i šansu da smanji svoju zavisnost od uvoza energije, i da ostvari uštede u budžetu.

Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike, Zoran Predić, istakao je da je to ministarstvo poslednjih godina uradilo mnogo na uvođenju normativne regulative, i da je veliki korak za održivi razvoj učinjen usvajanjem Strategije razvoja energetike Republike Srbije za narednih 10 godina, navedeno je u izveštaju sa Foruma.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

19. oktobar 2016. - U Srbiji su uvedeni digitalni servisi za izdavanje i produžavanje dozvola u sektoru energetike i postupak izrade ekoloških studija

vinca beo cista energija spaljivanje otpada elektrana postrojenje

Beo Čista Energija zvanično započela proizvodnju energije iz otpada u Vinči

19. oktobar 2016. - Prvo spaljivanje otpada Beo Čista Energija sprovela je februara 2023. čime je započela poslednja faza probnog rada postrojenja

Zoran Lajovic Metalfe Group

Zeleni čelik iz Sremske Mitrovice – odgovorna industrija za održivu budućnost

19. oktobar 2016. - Proizvodnja čelika može biti održiva i odgovorna pokazuje primer srpske kompanije Metalfer Group u čijem proizvodnom portfoliu se nalazi  i tzv. Metalfer ® Zeleni Čelik

Solari 5000+ prosiruje se i na ugradnju energetski efikasne stolarije

Projekat Solari 5000+ biće proširen na ugradnju energetski efikasne stolarije

19. oktobar 2016. - Eletroprivreda Crne Gore predlaže proširenje portfolija projekta Solari 5000+ na ugradnju energetski efikasne stolarije