Foto: Kotkoa on Freepik
Podeli
Rumunija je na tržištu električne energije za dan unapred zabeležila svoje prve negativne cene struje za radni dan. Ta pojava, obično rezervisana za vikende i praznike, krenula je i u Sloveniji.
U proleće i jesen, u većini Evrope elektromreži s vremena na vreme preti preopterećenje. Munjevit uspon proizvodnje struje iz solara i vetra i manjak pratećih sistema za skladištenje energije i fleksibilnost, koji bi balansirali taj višak, naprežu ovu infrastrukturu. To se najviše događa kada je potražnja niska. Napredna tržišta električne energije su za protivmeru uvela negativne cene.
Kada cene padnu na nulu ili ispod nje, prodajna strana isporučuje struju bez nadoknade, odnosno čak mora da plati kupcu. Taj fenomen se obično dešavao isključivo o praznicima i neradnim danima, i to onda kada nema potrebe ni za hlađenjem niti za grejanjem. Ali sve više tržišta električne energije za dan unapred ga sada doživljava i u toku radne nedelje.
Rumunija pod pritiskom usled snažnog uvoza električne energije po negativnim cenama preko Mađarske
Rumuniji se ovakva epizoda prvi put desila juče, u nedelju, u trgovanju za danas, prenosi Profit.ro. Cene ugovorene na tržištu za dan unapred su negativne za pet od 24 jednosatna perioda, od 11.00 do 16.00.
Zakazani uvoz preko Mađarske u ovim trenucima iznosi gotovo dva gigavata, a izvoz u Bugarsku ide i do 1,5 gigavata, piše ta medijska kuća. U članku podseća da proizvođači struje iz obnovljivih izvora, i to posebno u Nemačkoj, gde aktuelne cene takođe silaze ispod nule, izvoze na druga tržišta da bi olakšali udarac. A obično dobijaju subvencije ili druge podsticaje. Stoga, i kada prodaju s gubitkom, ne mora da znači da im je ta aktivnost neto neprofitabilna.
Gašenje i paljenje elektrana usto može da ispadne skuplje nego da se drugoj strani plati da preuzme višak proizvodnje.
Nivo je u Rumuniji pao i do 6,18 evra po megavat-satu u negativnoj teritoriji. Međutim, prosek za ceo dan iznosi 76,54 evra po megavat-satu. Najviša tačka je 198,16 evra po megavat-satu, između 20.00 i 21.00, kada nema sunčeve svetlosti, a prozjumeri ne proizvode, već samo troše struju.
Negativne cene učinile slovenačku elektroprivredu HSE potrošačem struje
Cene za danas su i u Sloveniji negativne između 11.00 i 16.00, što je radnim danima veoma retko, piše Naš stik. Između ostalog, dvodnevni prvomajski praznik skraćuje tekuću radnu nedelju. Određeni broj ljudi je spojio prethodni vikend sa sledećim i tako umanjio potražnju. Negativne cene su na maksimumu između 14.00 i 15.00 i iznose 6,18 evra za megavat-sat.
Radi poređenja, najniža cena za nedelju je na berzi BSP Southpool bila 104 evra za megavat-sat, ispod nule.
Za uskršnje praznike se dogodilo da su maltene svi HSE-ovi proizvodni kapaciteti bili isključeni, a reverzibilna hidroelektrana Avče je skladištila električnu energiju iz nacionalne mreže
„Cele prošle godine smo u Sloveniji imali ukupno 219 sati sa negativnim cenama. Ove godine smo već na broju 72, a tek smo ušli u kritični period“, izjavio je pomoćnik direktora za operacije u ELES-u Aleš Donko. Ta kompanija je nacionalni operator sistema prenosa i distribucije.
Državni Holding Slovenske elektrarne se tokom uskršnjih praznika zbog negativnih cena našao u neobičnoj situaciji.
„Neko vreme smo zapravo bili potrošač energije, a ne proizvođač, kao što nam je osnovna misija… Praktično su nam sve elektrane bile zaustavljene, a reverzibilna hidroelektrana Avče je punom snagom upumpavala vodu u gornju akumulaciju“, objasnio je rukovodilac službe planiranja i upravljanja operacijama Jernej Brglez.
Negativne cene su zabeležene svakog dana u trećoj nedelji aprila u Portugalu i Španiji, koji su danas zajedno sa Francuskom pogođeni ogromnim nestankom struje.
Inače, Grčka se sprema da na tržište balansne električne energije uvede negativne cene.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.