Životna sredina

NEA: U Srbiji 2024. porasla zagađenost vazduha PM česticama

NEA U Srbiji 2024 porasla zagadenost zagadjenost vazduha PM cesticama

Foto: Lessormore / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.en

Objavljeno

02.01.2025.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.01.2025.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Koncentracije štetne mikroskopske prašine tipa PM2.5 i PM10 u vazduhu u Srbiji minule godine su porasle, kao i broj dana sa prekomernim zagađenjem, saopštila je Nacionalna ekološka asocijacija. Pritom, po kriterijumima Evropske unije, ni u jednom mestu kvalitet vazduha nije bio bezbedan za zdravlje, a Svetska zdravstvena organizacija ima još strože preporuke. Najzagađeniji česticama PM2.5 su u bivšoj Jugoslaviji 2024. bili Novi Pazar i Sarajevo, pokazuju podaci sa aplikacije xEco vazduh.

Posle nedelju dana, uglavnom se razišla gusta magla odnosno smog širom Srbije i regiona. Vidljivost je poboljšana, ali vazduh je u velikoj meri ostao izuzetno zagađen. Ova epizoda je označila kraj 2024. godine, u kojoj je vazduh bio zagađeniji nego prethodne. To pokazuju podaci sa državnih mernih stanica koje je analizirala Nacionalna ekološka asocijacija (NEA).

Ona preliminarni prikaz objavljuje već na početku naredne godine, dok zvanični izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine Srbije (SEPA) izađe barem osam meseci kasnije.

Inače, u Beogradu se za Novu godinu gradski vatromet gotovo uopšte nije video. Sarkastično rečeno, neviđeni vatromet. Pritom je prilično doprineo koncentraciji zagađujućih materija.

NEA Srbiji zagadenost vazduha
Foto: NEA

Jedino Bor i Novi Sad van treće kategorije

Koncentracije takozvanih suspendovanih čestica prečnika 2,5 mikrometara (PM2.5), porasle su prošle godine 3,2 odsto, a PM10 čak 12,9 procenata. Broj dana sa prekoračenjem dnevnih graničnih vrednosti za mikroskopsku prašinu PM10 je porastao u proseku za 20 dana po mernom mestu. Sva mesta, zone i aglomeracije gde se meri količina PM10 sem Bora i Novog Sada premašili su dozvoljenih 35 dana u crvenom i svrstali se u treću kategoriju – prekomerno zagađen vazduh.

Koncentracije sumpor-dioksida (SO2) i ugljen-monoksida (CO) nisu imale prekoračenja, kao ni prethodne godine, po zvaničnom izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine.

Limiti za srednje godišnje koncentracije azot-dioksida (NO2) su prekoračeni u Beogradu: u Ulici Despota Stefana, Bulevaru Franše d’Eperea i kod Mostara (prošle godine su na spisku bile samo prve dve tačke), a broj dana i na prva tri mesta i na Vračaru.

NEA 2024
Foto: NEA

U Novom Pazaru najviša koncentracija čestica PM2.5 u regionu

Po podacima sa aplikacije xEco vazduh, prošle godine je na 34 državna merna mesta u bivšoj Jugoslaviji godišnja granična vrednost za PM2.5 bila iznad 25 mikrograma po kubnom metru vazduha, što je u Srbiji maksimalno dozvoljeni nivo.

Najveće prekoračenje je u Novom Pazaru, zatim u Sarajevu na lokaciji Otoka, u Šapcu i Valjevu. Slede Brod u Bosni i Hercegovini, Kičevo u Severnoj Makedoniji i Bijelo Polje u Crnoj Gori. U Hrvatskoj je najgore stanje bilo u Slavonskom Brodu, koji je na 22. poziciji na celokupnoj tabeli.

NEA 2024 zagadenost zagadjenost vazduha PM
Foto: Merne stanice u regionu koje su izmerile najveću zagađenost u kategoriji PM2.5 – u zagradama stoji koliko je vremena u toku godine svaka stanica radila (XEco – Ekstremna ekologija / X)

Najviše srednje godišnje koncentracije čestica PM10 u Srbiji izmerene su u Popovcu, Šapcu, u Leštanima u Beogradu, u Novom Pazaru i Valjevu. Po broju dana sa prekoračenjem granične dnevne srednje koncentracije takođe, po običaju, prednjači Popovac – 183, što je 42 dana više nego 2023. godine. Na drugom mestu je merno mesto Omladinskih brigada na Novom Beogradu (139 odnosno preko tri puta više nego prošle godine). Ova stanica je pritom šesta po srednjoj godišnjoj koncentraciji.

Dani PM10 2024 NEA

Daleko od kriterijuma EU, a SZO-ove preporuke misaona imenica

Međunarodna agencija za ispitivanje raka je svrstala zagađenje spoljnog vazduha i sagorevanje uglja u zatvorenom u izazivače raka.

Po nedavno pooštrenim kriterijumima Evropske unije za koncentracije PM čestica, nijedno merno mesto u Srbiji nije zabeležilo kvalitet vazduha bezbedan za ljudsko zdravlje. Štaviše, Svetska zdravstvena organizacija od 2021. ima još oštrije preporuke.

U Programu zaštite vazduha u Republici Srbiji za period od 2022. do 2030. godine sa akcionim planom, vlada je procenila da daleko najnegativniji uticaj imaju praškaste materije tipa PM2.5, sa procenjenih 9.773 slučajeva prevremenih smrti godišnje. Navedeno je i da je, usled izlaganja njima, izgubljeno više od 2,1 milion radnih dana godišnje.

Po najnovijim podacima Evropske agencije za životnu sredinu (EEA), broj godišnjih prevremenih smrtnih slučajeva pripisanih čestičnom zagađenju PM2.5 u Srbiji iznosi 10.800, u poređenju sa 1.400 za azot-dioksid i 1.500 za ozon.

Zagađenost vazduha je, kao i inače, prošle godine bila jedna od najčitanijih tema na portalu Balkan Green Energy News.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Stipilo novo pravilo o punjačima u Evropskoj uniji

Evropska unija uvela jedinstveni format punjača za potrošačku elektroniku

2. januar 2025. - Novi uređaji koji se prodaju u Evropskoj uniji moraju imati portove za punjenje koji odgovaraju USB-C punjaču

NEA U Srbiji 2024 porasla zagadenost zagadjenost vazduha PM cesticama

NEA: U Srbiji 2024. porasla zagađenost vazduha PM česticama

2. januar 2025. - Koncentracije čestica PM2.5 i PM10 u Srbiji su minule godine porasle, kao i broj dana sa prekomernim zagađenjem vazduha te vrste

najcitanije najcitaniji tekstovi 2024

Najčitaniji tekstovi na portalu Balkan Green Energy News u 2024.

2. januar 2025. - Investicije i prekogranična taksa na CO2 dominirali su kao najčitaniji tekstovi u 2024. godini na sajtu Balkan Green Energy News

Ekoloske grupe EU Jadar strateskim litijumskim projektom

Ekološke grupe traže od EU da ne proglasi Jadar strateškim litijumskim projektom

2. januar 2025. - Marš sa Drine i Green Legal Impact traže od Evropske komisije da odbije da klasifikuje projekat Jadar po Zakonu o kritičnim sirovinama EU