OIE

Najčitanije u septembru: Vetropark Kovačica i male hidroelektrane

male hidroelektrane

Foto: BGEN

Objavljeno

01.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vest o otvaranju vetroparka Kovačica bila je najčitanija na srpskoj verziji portala Balkan Green Energy News u septembru. Drugo i treće mesto su zauzele male hidroelektrane (MHE).

Lista najčitanijih je dostupna i za verziju portala na engleskom jeziku.

1 – Vetropark Kovačica, najveći u Srbiji, zvanično počeo da proizvodi energiju iz vetra

U Srbiji je svečano otvoren vetropark Kovačica, najveći koji je dosad zvanično počeo da proizvodi električnu energiju. Vetropark Kovačica, snage 104,5 MW, je šesta elektrana na vetar koja zvanično proizvodi električnu energiju u Srbiji, pa je sada ukupan instalisani kapacitet 171,6 MW, dok je oko 370 MW u izgradnji ili u fazi probne proizvodnje.

Vetropark Kovačica, najveći u Srbiji, zvanično počeo da proizvodi energiju iz vetra

2 – Savez mesnih zajednica Stare planine: Proglašeno vanredno stanje na planini zbog malih hidroelektrana

Savez mesnih zajednica Stare planine (SMZSO) proglasio je vanredno stanje na toj planini zbog nepoštovanja zakona i Ustava Srbije u vezi sa gradnjom malih hidroelektrana (MHE), navodi se u saopštenju.

“Javnost je već upoznata sa slučajem u Rakiti, kada država nije preduzela korake da spreči nelegalne korake uprkos pravosnažnoj odluci inspektora za zaštitu životne sredine. Klizišta, razoren put i imanja, ugrožavanje zgrada i ljudi, sve su to posledice kojima se mrcvari lokalno stanovništvo. Isti scenario se sprema i u Toplom Dolu, na reci Jelovici, kao i na još 50 lokacija u Parku prirode ‘Stara planina’”, naveo je Savez u saopštenju.

Savez mesnih zajednica Stare planine: Proglašeno vanredno stanje na planini zbog malih hidroelektrana

3 – Zapadni Balkan da prestane da subvencioniše destruktivne male hidroelektrane – izveštaj

Evropska komisija i Energetska zajednica treba da doprinesu ukidanju državne finansijske podrške za destruktivne male hidroelektrane (MHE) na Zapadnom Balkanu tako što će obezbediti primenu EU pravila o državnoj pomoći, uključujući odredbe o ekološkoj održivosti, navodi se u novom izveštaju koji je danas objabila mreža CEE Bankwatch Network.

Zahvaljujući izdašnim državnim subvencijama u vidu fid-in tarifa koje nisu u skladu sa Smernicama EU o državnoj pomoći za zaštitu životne sredine i sektor energetike, broj hidroelektrana snage manje od 10 MW se učetvorostručio sa 108 na 488 u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i Srbiji u periodu od 2009. do 2018. godine, navodi se u izveštaju Hidroelektrane na Zapadnom Balkanu: Ko plaća, a ko profitira? (Western Balkans hydropower: Who pays, who profits?).

Zapadni Balkan da prestane da subvencioniše destruktivne male hidroelektrane – izveštaj

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

1. oktobar 2019. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

1. oktobar 2019. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

1. oktobar 2019. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

1. oktobar 2019. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila