Klimatske promene

Naftne kompanije širom sveta tuže vlade zbog manjeg profita

Naftne kompanije tuze drzave jer su im brigom o klimatskim promenama smanjile profit

Slika: Pixabay/EliseAldram

Objavljeno

20.09.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.09.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Pet naftno-gasnih kompanija tužilo je Holandiju, Italiju, Sjedinjene Američke Države i Sloveniju jer su im smanjile profit donošenjem odluka koje za cilj imaju suzbijanje klimatskih promena i zaštitu životne sredine. Kao nadoknadu traže 15 milijardi evra.

Tužbe su podnele kompanije Rockhopper, Ascent Resources, RWE, TC Energy i Uniper, prenela je britanska nevladina organizacija Global Justice Now.

Pet najvećih tužbi podrazumevaju odštetu od 5 milijardi evra

Vlade četiri države su tužene na osnovu međunarodnih zakona koji uređuju trgovinske i investicione ugovore u okviru mehanizma za rešavanje sporova između država i investitora (investor-state dispute settlement – ISDS).

Ugovor o Energetskoj povelji omogućava kompanijama da tuže zemlje, ali isto pravo ne daje i vladama

Jedan od međunarodnih ugovora na kojima se zasniva ovaj mehanizam je Ugovor o energetskoj povelji iz 1994. godine, koji se bavi isključivo stranim ulaganjima u energetski sektor. Prema Ugovoru strane energetske i rudarske kompanije mogu da tuže zemlje potpisnice jer su im onemogućile da koriste prirodne resurse i tako nanele štetu, saopštio je portal CleanTechnica.com.

Britanska kompanija Ascent Resources tužila je Sloveniju za 100 miliona evra

Sloveniju tuži kompanija Ascent Resources zbog zahteva da uradi procenu uticaja na životnu sredinu za projekta frakinga ovoj zemlji. Britanska kompanija traži odštetu od oko 100 miliona evra.

Još jedna britanska kompanija za istraživanje nalažišta nafte i gasa, Rockhopper, tuži Italiju za oko 260 miliona evra zbog zabrane radova u blizini obale.

Holandija je tužena za više od 2 milijarde evra zbog planova da prestane da koristi ugalj

Holandija se suočava sa dve tužbe u ukupnom iznosu od više od 2 milijarde evra, koje su podnele nemačke kompanije RWE i Uniper zbog odluke vlade da prestane da koristi ugalj i zatvori elektrane na ugalj do 2030.

Najveću tužbu, vrednu skoro 13 milijardi evra, podnela je kanadska kompanija TC Energy protiv Sjedinjenih Američkih Država zbog otkazivanja projekta naftovoda kompanije Keystone XL zbog brige o životnoj sredini i društvenoj pravdi.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Beogradski energetski forum 2025 BEF 2025 ministri delegacija eu

Beogradski energetski forum 2025 – stižu visoke delegacije EU i zemalja Jugoistočne Evrope

20. septembar 2021. - Beogradski energetski forum 2025 imaće osam panela sa više od 50 govornika iz redova eminentnih energetskih eksperata i kompanija

SAD EU centralna evropa energetika klima kris rajt ministar energetike

SAD pozvale Centralnu Evropu da odbaci energetsku politiku EU, i prihvati njenu politiku “energetske slobode” 

20. septembar 2021. - Američki ministar energetike Kris Rajt održao je govor na otvaranju Poslovnog foruma Tri mora u Varšavi, glavnom gradu Poljske

klimatske promene klimatska akcija anketa ipsos

Ljudi se više plaše klimatskih promena, ali sve manje veruju da nešto mogu da promene – anketa

20. septembar 2021. - Istraživanje Ipsosa u 32 zemlje otkriva regionalne razlike u očekivanjima od primenjenih klimatskih politika, kao i u ekonomskim strahovima

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

20. septembar 2021. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.