Životna sredina

Na ulicama Beča više bicikala, manje automobila

Foto: Pixabay

Objavljeno

09.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Najnoviji podaci bečkog prevoznika Viener Linien pokazuju da se na ulicama glavnog grada Austrije smanjuje broj automobila, dok broj bicikala raste.

Analiza podataka dobijenih brojanjem saobraćaja pokazuje da je broj automobila koji učestvuju u saobraćaju u gradu smanjen za 6,3 odsto u periodu od 2010. do 2015. godine. Do smanjenja je došlo naročito u urbanim sredinama gde je broj automobila na ulicama smanjen za 11,2 odsto, prenosi portal Elitis.

U istom periodu došlo je do porasta broja bicikala na ulicama, pa je tako u centru grada radnim danima broj bicikala povećan za 26 odsto, dok je u pojedinim ulicama taj broj povećan i za gotovo 70 odsto.

„Građani Beča su uvek okrenuti ka zaštiti životne sredine, iako je vozila na ulicama širom Austrije sve više. U Beču je uvek lakše prelaziti svakodnevne rute koristeći javni prevoz, peške ili biciklom,“ izjavila je Marija Vasilaku, zamenica gradonačelnika Beča zadužena između ostalog za urbanističko planiranje, saobraćaj, klimatske promene i energetiku.

Beč ima razgranatu mrežu biciklističkih staza dugu 1.300 kilometara, dok se bicikli mogu iznajmiti na 121 stanici. Bicikle je moguće uneti u metro i tramvaje, osim u vreme špica.

Podaci pokazuju i da je Beč postavio rekord u broju putnika koji koriste javni prevoz treću godinu zaredom. Sa 939 miliona ljudi koji su koristili sredstva javnog prevoza u 2015. godini, ovaj broj je prošle godine porastao na 954 miliona putnika.

„Kontinuirano širenje javnog prevoza se isplaćuje,“ izjavila je Uli Sima, gradska većnica zadužena za zaštitu životne sredine i komunalne usluge.

Prema podacima objavljenim na sajtu bečkog prevoznika, oko 2,5 miliona putnika dnevno koristi sredstva javnog prevoza koja pokrivaju razdaljinu od 208.000 kilometara. Zahvaljujući proširenju linija javnog prevoza 2013. godine, bečki metro se sada prostire na oko 78,5 kilometara. Još jedna linija je trenutno u izgradnji i trebalo bi da počne sa radom na jesen 2017. godine.

Jedan od pokazatelja posvećenosti zaštiti životne sredine je i to što se na sajtu kompanije Viener Linien, uz instrukcije o sredstvima prevoza koje putnik treba da koristi kako bi prešao određenu razdaljinu, mogu videti i podaci o ostvarenom smanjenju emisije ugljen-dioksida (CO2) ukoliko se umesto automobila koristi javni prevoz.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija broji stotine pozara godisnje deponijama gusi se u otrovnom dimu

Srbija broji stotine požara godišnje na deponijama, guši se u otrovnom dimu

9. februar 2017. - U blizini Priboja gore nesanitarna deponija i šuma pored nje. To možda i hiljaditi ovogodišnji požar na mestima odlaganja otpada u Srbiji.

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

9. februar 2017. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

srbija novi pazar deponija pozar metan golo brdo

Početak treće nedelje požara na deponiji Golo Brdo kod Novog Pazara obeležila velika eksplozija metana

9. februar 2017. - Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

9. februar 2017. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista