Foto: Karton revolucija
Švajcarska firma Arcore i kanadski Rock Tech Lithium planiraju da kod Lopara iskopavaju rudu litijuma, bora i magnezijuma i prerađuju je. Tome su se suprotstavili građani i aktivisti iz okolnog područja, uključujući stanovnike pograničnog dela susedne Srbije.
Uz podršku lokalne samouprave, u Bijeljini je održan protest na kojem su građani i građanke severoistočne Bosne i Hercegovine ponovo izrazili protivljenje planovima rudarske eksploatacije litijuma, a i retkih metala. Učestvovali su i ekološki aktivisti i stanovnici susednih područja u Srbiji, gde Rio Tinto sprovodi osporavani projekat iskopavanja i prerade jadarita, jedinstvenog litijumskog minerala. Na osnovu nalaza iz svog istraživanja, švajcarska firma Arcore je u februaru Vladi Republike Srpske podnela zahtev za koncesiju za rudnik na Majevici.
Istih dana je, pritom, sa kanadskom kompanijom Rock Tech Lithium ugovorila zasnivanje mešovite firme u koju bi ušla sa ovom lokacijom.
Investitori bi otvorili rudnik i proizvodili litijum-sulfat
Kako su partneri saopštili, planiraju da 2030. počnu da isporučuju litijum-sulfat, proizveden na licu mesta, Rock Tech Lithumovom budućem konverteru u Gubenu u Nemačkoj. Tamo bi se sirovina prerađivala u litijum-hidroksid za baterije.
Ležište litijuma, bora i magnezijuma je kod Lopara, piše u objavi. Investicija u Brandenburgu je u trenutku postizanja sporazuma bila u završnoj fazi finansiranja, navele su ove dve kompanije. Procenile su da iz predloženog rudnika mogu da dobiju 600.000 tona ekvivalenta litijum-karbonata.
Sledeći korak je dovršavanje preliminarne studije izvodljivosti. Rock Tech Lithium u novom poduhvatu drži 75 odsto. Arcore tvrdi da ima barem dva miliona tona litijum-karbonata i da može da rudari 65 godina.
Osim toga, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je početkom marta rekao da je u pripremi sporazum sa Mađarskom o rudarenju retkih metala.
Ekolozi traže da Majevica bude park prirode
Ekološka udruženja su ranije zatražila od Republike Srpske da uvede moratorijum na geološka istraživanja i eksploataciju na ovoj planini.
„Ovaj skup je zamišljen da bude regionalnog karaktera, jer su se danas ovdje u Bijeljini okupili građani više gradova i opština. Obuhvaćena je kompletna sjeveroistična BiH, jer je Majevica naša zajednička planina. Svi dijelimo istu vodu, isti vazduh i na istom zemljištu živimo. Organizovali smo građansku inicijativu i prikupili smo više od šest hiljada potpisa i tražili smo da Majevica postane park prirode,“ izjavila je Snežana Jagodić Vujić iz grupe Eko put iz Bijeljine.
Po njenom mišljenju, bogati deo sveta za sebe gradi čistu energiju, a uništava životnu sredinu i ljude u siromašnijem delu sveta.
Ekološka udruženja su peticijom sa 6.000 potpisa zatražila moratorijum na geološka istraživanja i rudarenje na Majevici
„Željeli smo da našu borbu prenesemo iz Lopara u Bijeljinu i da odavde pošaljemo poruku da smo svi ujedinjeni, kompletna ova regija, Semberija, Majevica i Ozren, i da smo protiv rudnika litijuma na Majevici“, naglasila je Andrijana Pekić, predsednica udruženja Čuvari Majevice iz Lopara.
Ugroženi i Semberija i Posavina
Rado Savić, predsednik Opštine Lopare, izjavio je da bi otvaranje rudnika litijuma na Majevici ugrozilo i Lopare i celu Semberiju i Posavinu i sav živi svet nizvodno oko reka Janje i Gnjice. „Ukoliko nema drugih razvojnih projekata, ne treba nam ni rudarstvo“, dodao je.
Mašine neće proći ni kroz jedno selo, kazao je okupljenima Adi Selman iz aktivističke grupe Karton revolucija. „Večeras obećavamo da ćemo ih, ako bude potrebe, tjerati našim krampama i motikama i da, makar ostali sami na ovom svijetu, nikada nećemo odustati od borbe da sačuvamo našu Majevicu, Semberiju i Posavinu“, naglasio je.
Skup je pre svega pokazao jedinstvo naroda na Majevici, u Semberiji i Posavini – jedinstvo naroda Bijeljine, Lopara, Tuzle, Čelića i Brčkog, podvukao je Selman. Ujedinjeni su u borbi za spas svog prava na vodu, vazduh i hranu i u borbi protiv rudnika litijuma, po njegovim rečima. „Danas iz Bijeljine ide jedna snažna poruka: da neće kopati,“ poručio je.
Na svetu ne postoji bogato rudarsko mesto i niti jedan rudnik litijuma u blizini naseljenog mesta ili na području parka prirode, tvrdi gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović.
„Nećemo dozvoliti da šačica moćnika, zarad tuđih interesa i profita, uništi ono što je generacijama stvarano – našu vodu, zemlju i život“, izjavio je.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.