Energetska efikasnost

MVP aplikacija predstavljena stručnjacima za energetske preglede i certificiranje zgrada

Slika: GIZ ORF-EE

Objavljeno

16.02.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.02.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

U okviru obuke za stručnjake za energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada u Bosni i Hercegovini predstavljena je online aplikacija za monitoring i verifikaciju (MVP). Aplikacija je razvijena u okviru projekta GIZ Otvoreni Regionalni Fond za Jugoistočnu Evropu – Energetska Efikasnost (ORF-EE).

Mašinski fakultet Univerziteta u Sarajevu je u svojim prostorijama u periodu od 9. do 10. februara organizovao obuku usavršavanja inžinjera – stručnjaka koji vrše energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada u Bosni i Hercegovini (Modul 3).

U okviru obuke učesnici i učesnice upoznati su sa novostima na području energetske efikasnosti u BiH, sa osvrtom na izmjene i dopune pravilnika u Federaciji BiH (FBiH) koji definišu proces vršenja energetskih pregleda i energetskog certificiranja zgrada. Također su prezentovani i rezultati aktuelnih statističnih istraživanja u oblasti zgradarstva. Polaznicima kursa je naglašeno kako Energetska Zajednica pridaje podjednaku važnost temama energetske efikasnosti i energetske statistike.

Tokom prvog dana obuke učesnicima je također predstavljena online aplikacija za monitoring i verifikaciju (MVP), razvijena u okviru projekta GIZ Otvoreni Regionalni Fond za Jugoistočnu Evropu – Energetska Efikasnost (ORF-EE). Tokom prezentacije učesnici su upoznati sa osnovnim konceptom MVP aplikacije koja je dizajnirana za države jugoistočne Evrope kao platforma za prikupljanje podataka o projektima energetske efikasnosti i ostvarenim uštedama energije.

Džana Kadrić sa Mašinskog Fakulteta u Sarajevu, učesnica na obuci, istakla je: „MVP aplikacija je jednostavna i lako razumljiva za korisnike aplikacije. Vjerujem da će se korištenjem MVP aplikacije u BiH postići njen puni efekat i omogućiti pregled ostvarenih ušteda energije i emisije CO2, te investiranih sredstava za primjenjenu mjera povećanja energetske efikasnosti.“

ORF-EE je koristeći iskustvo iz drugih zemalja iz regiona i šire, te uz podršku GIZ projekta za BiH „Energy Efficiency Advice“ i lokalnih eksperata, adaptirao MVP za potrebe BiH i trenutno je u toku faza testiranja. Tokom 2017. godine je planiran transfer aplikacije na servere Fonda za zaštitu okoliša FBiH i Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, uz provođenje obuke odgovornih lica za upravljanje aplikacijom na kantonalnom i opštinskom nivou.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

16. februar 2017. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

16. februar 2017. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

16. februar 2017. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

16. februar 2017. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)