Otpad

Ministarstvo okoliša naložilo vraćanje otpada iz BiH u Italiju

Ministarstvo-okolisa-vracanje-otpada-BiH-Italija

Objavljeno

08.07.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.07.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo okoliša i turizma Federacije Bosne i Hercegovine donelo je odluku da se neopasni otpad koji je uvežen u BiH vrati u Italiju, odakle je i transportovan.

Neopasni otpad je trebalo da bude sirovina za proizvodnju, ali je, kako navode u Ministarstvu, umesto tekstilnog otpada u opštinama Drvar i Bosansko Grahovo uskladišteno drvo, pesak ili neki drugi materijal.

Ministarstvo je poništilo dozvolu za uvoz neopasnog otpada firmi Krom reciklaža i naložilo povratak u Italiju

„Federalno Ministarstvo okoliša i turizma je, na osnovu izvršenog inspekcijskog nadzora i utvrđenog stvarnog stanja, poništilo dozvolu za uvoz neopasnog otpada firmi Krom reciklaža d.o.o. Drvar i naložilo njegov povratak u Republiku Italiju“, saopštilo je Ministarstvo.

Otpad nije skladišten na ekološki prihvatljiv način i njime se upravlja bez nadzora

Federalni urbanističko-ekološki inspektorat je, po nalogu resornog ministarstva, obavio inspekcijski nadzor i ustanovio da otpad nije skladišten na ekološki prihvatljiv način, te da se njime upravlja bez nadzora.

Ministarka Edita Đapo pozvala je građane da budu strpljivi jer je potrebno izvesno vreme da budu završene sve procedure kako bi kompanije vratile otpad u Italiju.

Ministarka Edita Đapo pozvala je građane da budu strpljivi

Neopasni otpad je sirovina za proizvodnju, ali umesto tekstilnog otpada bilo je drvo, pesak ili neki drugi materijal, što je izazvalo ovoliku uznemirenost javnosti, dodala je ona.

Ovo je prvi put da se uveženi otpad vraća u zemlju porekla

Đapo je istakla da je ovo prvi slučaj u FBiH da institucije preduzimaju aktivnosti da uvezeni otpad vrate u zemlju porekla.

On je istakla da se tokovi otpada prate po Bazelskoj konvenciji, što je i sada slučaj.

Ministarstvo se obratilo i Kantonalnom tužilaštvu Kantona 10 kako bi ispitalo okolnosti registracije kompanije Krom reciklaža.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

8. jul 2020. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

zero waste, grad bez otpada

Kako evropske i svetske opštine menjaju pristup otpadu

8. jul 2020. - Mreža Zero Waste Europe je predstavila ključna dostignuća i napredak koje su gradovi širom Evrope i sveta ostvarili u procesu eliminisanja otpada

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

8. jul 2020. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

8. jul 2020. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje